Reklamı Geç
Reklam
  • Reklam
YENİ SİSTEMİN İLK KABİNESİ BUGÜN AÇIKLANIYOR
Reklam

YENİ SİSTEMİN İLK KABİNESİ BUGÜN AÇIKLANIYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yeni hükümetin bakanlarını ve yeni yol haritasını bugün açıklıyor. Erdoğan’ın ‘Partili olmayan bakanlar’ vurgusu yaptığı yeni hükümetin yeni üyelerinde Samsun'dan bir bakanın yer alıp almayacağı da merak ediliyor

09 Temmuz 2018 - 10:30

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan yeni hükümeti, bugün düzenleyeceği basın toplantısıyla kamuoyuna açıklayacak. Erdoğan’ın 'partili olmayan bakanlar' vurgusu yaptığı yeni hükümetin yeni üyeleri bugün belli oluyor.

BÜROKRATLAR DA HEYECANLI

Erdoğan’ın "partili olmayan bakanlar" vurgusu yaptığı yeni hükümetin yeni üyeleri kulislerinde en merak edilen konuyu oluşturuyor. Bürokraside heyecan artarken, Erdoğan’ın kabineye alacağı bürokrat sayısının 4-5’i geçmeyeceği belirtiliyor. Gözler, aktif siyaset yapmayan AK Partililer ile ekonomi kurumlarının başkanlarına ve Türkiye’yi yurtdışında temsil eden isimlere çevrildi.

SAMSUN’DAN BAKAN OLACAK MI?

Erdoğan'ın yeni kabinede son dakikada milletvekilliğinden istifa edecek isimleri kabineye taşıyıp taşımayacağı da merak dilen konuların başında geliyor. AK Parti'de 3-4 ismin yeni kabinede bakanlık için adı geçerken, Erdoğan'ın 'partili olmayan bakanlık’ vurgusunun milletvekilleri arasından kabineye bakan almasına yönelik umutları söndürdüğü belirtiliyor. Kulislerde son dakikada milletvekilliğinden bakan olarak geçmesi muhtemel isimler arasında Sağlık Bakanı Ahmet Demircan ile eski Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç'ın da adı geçiyordu.

KİMLERİN ADI GEÇİYOR

Kulislerde adı bakan aday adayı olarak geçen bazı müsteşar, vali ve genel müdürlere yenileri eklendi. TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Başkanı (DEİK) Nail Olpak, Savunma Sanayii Müsteşarı İsmail Demir gibi isimler de bakan adayı olarak kulislerde konuşuluyor. Bilim adamı Aziz Sancar ve Coca Cola’nın Yönetim Kurulu Başkanı Muhtar Kent’e teklif götürüldüğü iddiaları da kulislerde dillendiriliyor. Bu isimlerin kabine yerine Cumhurbaşkanlığı’nda kurulan ofis ve kurullarda değerlendirileceğini söyleyenler de bulunuyor. Kadın cumhurbaşkanı yardımcısı veya bakan olarak ise eski bakanlardan Nimet Baş, eski TBMM Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı ve Cumhurbaşkanı danışmanlarından Ayşen Gürcan’ın da adı geçiyor. Erdoğan’ın kabinesine, MHP kökenli bazı STK başkanları veya bürokratları da alacağı öne sürülüyor. Öte yandan Erdoğan’ın kabine çalışmasını paylaştığı tek ismin Başbakan Binali Yıldırım olduğu da dile getiriliyor.

Kaynak: Gülsüm ATİK

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
‘Türkiye örnek  olacak bir kulübüz’
‘Türkiye örnek olacak bir kulübüz’
Samsun'da uyuşturucu ticaretine gözaltı
Samsun'da uyuşturucu ticaretine gözaltı