Mimarlar Odası santrale dava açıyor
Reklam
  • Reklam

Mimarlar Odası santrale dava açıyor

Mimarlar Odası Samsun Şubesi, Çarşamba Ovası’nda kurulum çalışmaları süren biyokütle enerji santrali hakkında dava açıyor. Oda Başkanı İshak Memişoğlu, “Bu santralin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ifade ettiği gibi çok masum olmadığını ve çok çeşitli kirletici unsurlar barındırdığını ortaya koyan deliller sunacağız” dedi

07 Kasım 2019 - 10:15

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne (TMMOB) bağlı Mimarlar Odası Samsun Şube Başkanı İshak Memişoğlu, Samsun’un Çarşamba ilçesi Eğercili Mahallesi’nde yapılması planlanan ve kurulum aşaması devam eden biyokütle enerji santraliyle ilgili önümüzde hafta dava açacaklarını söyledi.

‘PLANDA AYKIRILIK VAR’

İshak Memişoğlu, “Mimarlar Odası olarak, Çarşamba Ovası’na yapılması planlanan biyokütle enerji santraline öncelikli olarak plan yönünden dava açıyoruz. Santralin 1/5000 ilk nazım ve 1/1000 ilk uygulama imar planlarının üst ölçekli planlara aykırı olduğu düşüncesi ile bu planların iptali için dava açacağız. Biz, böyle bir alanda yani bu derece önemli ve değerli bir tarımsal alanda, üst ölçekli çevre düzeni planına aykırılık tespit ettiğini düşünüyoruz” diye konuştu.

‘SANTRAL MASUM DEĞİL’

“Bizler, santralin birinci derecede tarımsal alana kurulamayacağını savunuyoruz” diyen İshak Memişoğlu, “Söz konusu santralin, tarımsal sit alanı ve birinci derecede tarım arazisi olan Çarşamba Ovası’na kurulmaması noktasındaki tezlerimizi ortaya koyacağız. Aynı zamanda Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne bağlı teknik odalardan aldığımız verilerle de, bu santralin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ifade ettiği gibi çok masum olmadığını ve çok çeşitli kirletici unsurlar barındırdığını ortaya koyan deliller sunacağız. Savunmamızı bunların üzerine kuruyoruz. Önümüzdeki hafta içerisinde Bölge İdare Mahkemesi’ne giderek, yapılan plan değişikliği ile oluşturulan sanayi tesisi ve depolama alanının iptali doğrultusunda davamızı açacağız” şeklinde konuştu.

ALIŞVERİŞ MERKEZİ AÇIKLAMASI

Başkan Memişoğlu, Atakum’da inşa çalışmaları süren Citymall Alışveriş Merkezi ile ilgili de açıklama yaptı. Söz konusu yerin, ‘ofis ve işyeri’ yapı ruhsatı olmasına rağmen alışveriş merkezi olarak inşa edildiğini söyleyen Memişoğlu, kararın Atakum Belediyesi Meclisi’nde değil Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nden geçmesi gerektiğini ifade etti.

Tolga BİRGÜCÜ

 

 

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Çarşambaspor’da 8 yıllık hasret bitti
Çarşambaspor’da 8 yıllık hasret bitti
Film yeni başlıyor 
Film yeni başlıyor