Samsun’da ekmeğe zam geldi

Samsun'da ekmeğe zam geldi

Samsun’da 200 gramı 2,5 liradan satılan ekmeğin fiyatında değişikliğe gidildi. Kentte 200 gram ekmek yarından itibaren 3 liradan satılacak. 

25 Nisan 2022 - 18:34 - Güncelleme: 25 Nisan 2022 - 19:08

Tolga BİRGÜCÜ - Döviz kurlarında yaşanan ani artışların, olumsuz etkileri ana gıda maddelerini vurmaya devam ediyor. Samsun’da da pek çok sektörü etkileyen kur artışı, ekmek son 4 ay içerisinde üç yeni zamla vurdu. Ekmekle ilgili yeni bir zam kararı alındı. Alınan bilgiye göre Samsun’da yarından itibaren 200 gram ekmek 3 lira oldu. 

GÜLER: ZORUNLU ZAM
Enerji, doğal gaz ve akaryakıtta yaşanan zam yağmurunun fırıncı esnafını ciddi anlamda etkilediğini kaydeden Samsun Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Hacı Eyüp Güler, “Son dönemde un fiyatlarına gelen büyük zamlar ve diğer alanlarda yaşanan fiyat artışları, fırıncılarımızı ciddi anlamda etkilemiştir. Geçtiğimiz Kasım ayında aldığımız zam kararı, yerinde bir karardı ancak artışı devam eden fiyatlar, bu zammı kaçınılmaz hale getirdi. Fırıncı, artık ürettiği üründen kar değil, zarar ediyor. İstemeyerek zam yapmak, durumunda kalıyoruz. Bu esnafımız açısından zor bir adım. Ancak zam yapmamak elimizde değil. Samsun halkı, fırıncının zararda olduğunu bilmeli. Söz konusu zam, keyfi değildir, zorundu bir zamdır” diye konuştu.

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), döviz kurunda yaşanan artışlar ve Rusya’nın Ukrayna saldırısıyla, uluslararası piyasalarda yükselişe geçen buğday fiyatları sonrası sanayicilere sattığı buğdaya son olarak yüzde 22 oranında zam yaptığını duyurmuştu. 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Mezbaha yok diye eti pahalı yiyoruz
Mezbaha yok diye eti pahalı yiyoruz
Atakum Belediyesi’nden doğa şenliği
Atakum Belediyesi’nden doğa şenliği