SANTRALE ‘HAYIR’
Reklam

SANTRALE ‘HAYIR’

Samsun Çevre Platformu (SAMÇEP) üyeleri, dün Çarşamba ilçesi Eğercili Mahallesi’nde kurulumu planlanan biyokütle enerji santraliyle ilgili bölge sakinlerine bilgilendirme broşürü dağıttı. SAMÇEP, bölge sakinlerinin santrale ‘hayır’ dediklerini bildirdi

08 Temmuz 2020 - 11:22

Türkiye’nin en verimli tarım bölgelerinden biri olan Çarşamba Ovası’nda Oltan ve Köleoğlu Enerji A.Ş. (OKE) tarafından kurulması planlanan Çarşamba Biyokütle Enerji Santrali (BES) tartışmaları kentte devam ediyor. 

KENT ELEŞTİRİYOR, FİRMA SAVUNUYOR

Gerek çevre örgütleri, gerek siyasi partiler, gerekse Sivil Toplum Kuruluşları (STK) tarafından, santralin kurulacağı yerin yanlış olduğu ve bölgeye çevresel anlamda zarar vereceği ifade edilirken, yüklenici firma da tam aksine açıklamalarda bulunuyor. 

'GAZLARI TUTACAK TEKNOLOJİ MEVCUT DEĞİL'

Santralle ilgili geçtiğimiz günlerde en tartışmalı konu Kimya Mühendisleri Odası (KMO) Samsun Şube Başkanı Osman Nuri Pilgir’in gündeme getirdiği filtre teknolojisi olmuştu. Başkan Pilgir, açıklamasında, “Çarşamba Ovası ülkemizin önemli ovalarındandır ve birinci sınıf tarım arazisidir. Her şeyden önce böylesine münbit bir arazide santralin kurulmak istenmesi başlı başına bir yanlıştır. İkincisi; yaptığımız stokiyometrik hesaplamalardan da anlaşılacağı üzere santralin çalışması sırasında doğaya karbonmonoksit, karbondioksit, kükürtdioksit, azotoksit ve diğer gazların emisyonu olacaktır. Bu gazların çevreye yani Samsun ve Çarşambaya vereceği çevresel zarar saymakla bitmez, inşa edilen santral teknolojisinde bu gazları tutacak bir teknoloji mevcut değildir” ifadelerini kullandı. Akabinde ise yüklenici firma söz konusu açıklamaları reddederek, KMO Şube Başkanı Pilgir’i ve yönetim kurulunu kamuoyunu yanıltma suçlamasıyla istifa çağrısı yaptı.

SANTRALLE İLGİLİ AÇILAN 4 DAVA VAR

Yine bu bağlamda söz konusu santralle ilgili bölge sakinlerince, çevre örgütlerince ve STK’larca açılan bazı davalar devam ediyor. Santralle ilgili süren toplam 4 dava bulunuyor.

‘YÜZDE 190 PARTİKÜL MADDE SALACAK’

Diğer yandan dün SAMÇEP, biyokütle enerji santraliyle ilgili bölge sakinlerine bilgilendirme broşürü dağıttı. Dağıtılan broşürlerle yapılan bilgilendirmelerde, “Çarşamba Ovası nitelikli tarım alanıdır. Çarşamba Ovası’nı teslim etmiyoruz. Biz Çarşamba Ovası’nı kirletme ihtimali olan her türlü girişime karşı çıkıyoruz. Çarşamba Biyokütle Enerji Santrali kirletici bir tesistir. Biyokütle santralleri yakıtlarının doğrudan yakılması yöntemi ile çalışan bir nevi termik santraldir. Yüzde 150 daha fazla azot taksit, yüzde 600 daha fazla uçucu organik bileşenler, yüzde 190 daha fazla partikül madde, yüzde 125 daha fazla karbon monoksit salacak” gibi ifadelere yer verildi.

EĞERCİLİ HALKINDAN ‘EVET’ DİYENE RASTLAMADIK

Konuya ilişkin açıklama yapan SAMÇEP’ten yapılan açıklamada, “Samsun Çevre Platformu olarak bugün Eğercili mahallesinde halkı bilgilendirmek için broşür dağıtımı yaptık. Eğercili halkından ‘evet’ diyene rastlamadık. Herkes gayet bilinçli şekilde zararlarını biliyor, istemediklerini söylüyorlar ve kendileri de bahçelerine atılan gazetelerden de rahatsız olduklarını dile getiriyorlar. Platform olarak doğruları anlatmaya gerçekleri halkla paylaşmaya devam edeceğiz” denildi.

Tolga BİRGÜCÜ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ALTINDA SERT DÜŞÜŞ!
ALTINDA SERT DÜŞÜŞ!
‘GELMEK İÇİN GÖZYAŞI DÖKTÜ’
‘GELMEK İÇİN GÖZYAŞI DÖKTÜ’