Santralin bir ayağı sakatlanmıştır
Reklam

Santralin bir ayağı sakatlanmıştır

Çarşamba’da kurulumu süren biyokütle enerji santrali ile ilgili alınan yürütmeyi durdurma kararının, hem tesis hem de hammadde deposunu kapsadığını ifade eden Samsun Barosu Çevre ve Kent Komisyonu Üyesi Av. Serpil Dönmez, “Santral projesinin bir ayağı sakatlanmıştır” dedi

14 Kasım 2019 - 09:20

Samsun Barosu Çevre ve Kent Komisyonu Üyesi Av. Serpil Dönmez, Samsun 3. İdare Mahkemesi’nin Çarşamba’nın Eğercili Mahallesi’nde kurulum çalışmaları süren biyokütle enerji santrali ile ilgili aldığı kararın sonrasında yapılan açıklamalarla bilgi kirliliği oluştuğunu söyledi. Yürütmenin Durdurulmasına Dair Karar hakkında açıklama yapan Dönmez, “Samsun ili Çarşamba, ilçesi Eğercili Mahallesinde yapılması planlanan Samsun Çarşamba Biyokütle Enerji Santrali (27 MWe / 96,12 MWt) projesi ile ilgili olarak Samsun 3. İdare Mahkemesinde iki ayrı dava açılmıştır. Bu davalardan bir ile Samsun Çarşamba Biyokütle Enerji Santrali (27 MWe / 96,12 MWt) projesi için "ÇED Gerekli Değildir" kararının iptali, diğeriyle ise Samsun Valiliği İl Toprak Koruma Kurulu'nun 06.03.2019 tarihli Samsun ili Çarşamba İlçesi, Eğercili Mahallesi 703 ve 662 parsel nolu taşınmazların tarım dışı amaçlı kullanım izni talebinin uygun görüldüğüne dair kararın iptali talep edilmiştir” diye konuştu.

‘HUKUKİ SÜREÇ DEVAM EDİYOR'
Serpil Dönmez, şöyle devam etti: “Samsun ili Çarşamba, ilçesi Eğercili Mahallesi, 662, 703 Nolu Parseller mevkiindeki Oltan ve Köleoğlu Elektrik ve Enerji Üretimi Tic. A.Ş.tarafından yapılması planlanan Samsun Çarşamba Biyokütle Enerji Santrali (27 MWe / 96,12 MWt) projesi ile ilgili olarak  Samsun Valiliği İl Toprak Koruma Kurulu'nun 06.03.2019 tarihli Samsun ili Çarşamba İlçesi, Eğercili Mahallesi 703 ve 662 parsel nolu taşınmazların tarım dışı amaçlı kullanım izni talebinin uygun görüldüğüne dair kararın iptali ve yürütmenin durdurulması istemi ile açılan davada "Alternatif Alan Araştırılması"nın yasaya uygun şekilde yapılmadığı, Açık Hava Hammadde Deposu olarak kullanıma tesis edilmesi planlanan 703 ve 662 No'lu parsellerin 1. Sınıf  Sulu Mutlak Tarım Arazisi olduğu, arazilerin toprak yapısının bozulması ve tarımsal faaliyetlerinin olumsuz etkileneceği, bu yönüyle işlemin hukuka aykırı olduğundan bahisle yürütmenin durdurulmasına karar verilmiştir. Verilen yürütmenin durdurulması kararı doğrudan santral tesisi inşaatını etkilemese de, bu haliyle santralde yakılacak hammaddelerin depolanmasını ve depo sahasının kullanımını engelleyici (dolayısıyla santralin faaliyetini de engelleyecektir) nitelikte olup Samsun Çarşamba Biyokütle Enerji Santrali (27 MWe / 96,12 MWt) projesi hakkında verilen izinleri ve ÇED Gerekli Değildir kararının iptaline ilişkin görülen davaları etkileyecek mahiyette önemli bir karardır. Hukuki süreç halen devam etmektedir. Gerek İl Toprak Koruma Kurulunun 06.03.2019 tarihli kararının iptaline ilişkin davaya gerekse ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararının iptaline ilişkin davaya başta Samsun Barosu olmak üzere birçok sivil toplum örgütü müdahil olacaktır.”

‘SAMSUN BAROSU DA DAHİL OLUYOR’
Dönmez ayrıca, “Yürütmeyi durdurma kararı açık hava hammadde deposuna ilişkin olsa da proje hem tesis hem de hammadde deposunu kapsamaktadır” diyen Serpil Dönmez, “Dolayısıyla santral projesinin bir ayağı sakatlanmıştır. Proje sahibi şirketler elbette kamuoyuna yanıltıcı bilgiler vererek zehir santralini aklayacaktır. Verilen yürütmenin durdurulması kararı önemli bir adım olmakla sorunu tek başına çözmemektedir. Davalar henüz neticelenmemiştir. Bu süreç uzun bir süreçtir. Hukuki süreci takip ediyoruz. Samsun Barosu da en yakın zamanda davalara müdahil olacaktır” şeklinde konuştu.

HABER MERKEZİ

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Altyapıya Brezilyalı antrenör
Altyapıya Brezilyalı antrenör
‘Övgüyle bahsedecekler’
‘Övgüyle bahsedecekler’