HAK YEMEYİN!
Reklam
  • Reklam
Mustafa ATASEVEN

Mustafa ATASEVEN

HAK YEMEYİN!

24 Nisan 2019 - 09:27

Ülkemizde hakemlerin verdikleri veya vermedikleri birçok karar tartışılır durumda. Çünkü öyle anlar oluyor ki, bir takımın bir sezonluk emeği, çalınan bir düdük veya verilmeyen bir faulle heba oluyor.

Bunun bir örneğini önceki akşam Samsun Büyükşehir Belediyesi Anakentspor ile Erzurum Büyükşehir Belediyesi Gençlik Spor Kulübü arasında oynanan maçta yaşadık.

Anakentspor 82-81 önde ve uzatma devresinin bitmesine 40 saniye var. Erzurum’un hücumunda, Anakent’in savunduğu potanın altına kırmızı-beyazlı ekibin basketbolcusu Hakan Çetin, konuk ekipten Recai Öztürk’ün şortundan tutarak çekmesiyle yerde kalıyor. 

Bu hareketin sonunda Hakan savunmadan düştüğü için Erzurum, 3 sayılık basket atarak, maçı 84-82 kazanıp seride durumu 2-2’ye getiriyor.

Topsuz alanda yapılan bu hareket; centilmenlikten ve sportmenlikten uzak ve tamamen Recai Öztürk’ün rakibine yaptığı bir saygısızlıktır. 

Ancak daha üzücü olanı, karşılaşmanın 1. Yardımcı Hakemi Ahmet Tunca Evcil’in olay gözlerinin önünde yaşanmasına rağmen düdük çalmamasıdır!

Hakem hatası diyen de olacaktır, görmemiştir  diyen de. 

Fakat karşılaşma esnasında bu hakem öyle düdükler çaldı ki; bu pozisyonu görmemesi mümkün değil. 

O yüzden ben bu pozisyonu görmediğini değil, bilinçli olarak düdük çalmadığını düşünüyorum.

Yıllar sonra tekrar Samsun’da basketbol sevilmeye başlanmış, Samsun BŞB Anakent Spor Kulübü Başkanı Kadir Koçak, Basketbol Şube Sorumlusu Yılmaz Kara ve Başantrenör Erdem Işık sayesinde şehre güzel bir hava gelmişken emek hırsızlığına gerek yok!

Sporda yenmek de var yenilmekte. Ama ortada bir adaletsizlik varsa, bazen kaybedenler kazanır. Kazandığını sananlar kaybeder.

Kazandıkları sadece sportif başarı olur. 

Kaybettikleri de haysiyet, onur ve gururları olur!

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar