PARADİNHA
RESUL AKÇAY

RESUL AKÇAY

PARADİNHA

05 Şubat 2022 - 09:03

Futbolcular oyun kurallarını ne kadar biliyor? Ya da zaman zaman futbolu yöneten aklın kurallar üzerindeki değişikliklerin ne kadar farkında? Diğer branşları da bu soruların içerisine katabiliriz. 

Hırvatistan’da ilginçten de öte bir olay yaşandı. Tarihte İlk kez penaltı kullanan bir futbolcu oyundan atıldı. Çünkü penaltıyı farklı bir şekilde kullanmaya karar vermişti. Ancak hakem onu kırmızı kartla oyun dışı bıraktı. 

Dinamo Zagrep ile NK İstra takımları karşılaşıyordu. Maçın başlarında bulduğu gol ile Dinomo öne geçmişti. Maç bir anda viral olarak sona erecekti. Ama bunun nedeni maç skoru değildi. Dinamo son dakika da penaltı kazandı. Aradaki farkı açmak için mükemmel bir fırsattı. 

Penaltıyı Bruno Petkoviç kullandı ve golü attı. Ama golün kutlaması bir anda kabusa döndü. Hakem onu yanına çağırdı ve sarı kart gösterdi. Bunun tek nedeni penaltı kullanma şekliydi. Penaltıyı o ünlü “ Paradinha” vuruşu ile kullanmıştı. 

Ama Petkoviç durumu anlamakta zorluk çekiyordu ve maçta daha önce sarı kart gördüğü için penaltı kullanma şeklinden dolayı oyundan atılma noktasına geldi. Bu durum son derece adaletsiz gibi gözüküyordu. Ancak hakem sahada bulunanlara kuralları hatırlattı. 

Çünkü oyuncunun penaltıyı kullanma şekli FİFA tarafından yasaklanmıştı. Ancak geçmişte bu tür bir nedenden dolayı atılan hiçbir oyuncu yoktu. Bu yüzden Petkoviç ve rakipleri bu karar karşısında çok şaşırdı. Ama bu karar oyuncu için o kadar da kötü değildi. 

Çünkü takımı tekrarlanan penaltıyı uzatma dakikalarında kullanmış ve gole çevirmiş ve maçtan galip ayrıldı Parinha’nın yasaklanması yeni bir kural onu Neymar Jr. 2010 yılında denemişti. O zamanlar Santos’ta daha yeni yeni parlamaya başlamıştı. Yeteneği ve panaltılarda ki sıra dışı tarzı herkesin dikkatini çekiyordu. Onlardan en çok dikkat çekeni Paradinha idi ve kaleciler için tutulması imkansızdı.

Neymar’ın penaltı kullanma şekli FİFA’nın hiç hoşuna gitmedi.  Hemen konuya ilişkin kural getirmek için harekete geçtiler ve hareketi yasaklayarak penaltı öncesi kaleciyi şaşırtacak bir hareketin önüne geçmiş oldular. Böylece Neymar’ın favori hareketi başlamadan sona erdi. 

Yıldız oyuncu o tekniği yıl boyunca kullanmış attığı 11 penaltının 5’ini Paradinha ile gole çevirmişti. Aradan geçen on yılı aşkın süre sonra Petkoviç benzer bir penaltı atışı kullanmış fakat FİFA’nın o hareketi çoktan yasakladığını unuttu ve sonunda maçtan atıldı.

Ayrıca önceki gün Samsun’da Atatürk’ün milli mücadeleyi başlatmak için Bandırma Vapuru’ndan inerek ilk adım attığı yere 1932 yılında yapılan Onur Anıtı’nı yıkmaya çalışan hainlerin en ağır cezayı almaları diliyorum.

Atatürk bu ülkenin kırmızı çizgisidir. Vatanını seven herkes, ona saygı duyar. 

Heykelini yıkmaya çalışarak fikirlerini öldürebilecekleri sanan, akılsızlara da diyecek söz bulamıyorum. 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar