YILDIZ SAVAŞLARI
RESUL AKÇAY

RESUL AKÇAY

YILDIZ SAVAŞLARI

01 Haziran 2022 - 10:07

Şu yıldız meselesine bir de ben çomak sokayım istedim.

Hani büyük kulüplerin birbirleriyle girdikleri savaşa ortadan dalayım dedim.

Bu aralar havalar iyi, sema geceleri de ışıl ışıl parlıyor. Milyonlarca yıldız var, kendi küçük dünyalarında çelik çomak oynayanlar gökyüzünden yıldız devşirme yarışına girmiş, bizler tribünlerde, ya da TV başında garip garip izliyoruz…

Öncelikle kısa bir bilgilendirme yapmakta fayda var.

İstanbul, Ankara ve İzmir bölgesel liglerinden toplam 16 takımın katılımıyla 1959 yılında Millî Lig adıyla ilk sezonu düzenlenen lig, o sezon iki gruba bölünmüş ve bu grupların birincileri arasında yapılan iki maç sonunda şampiyonunu bulmuştu. 1962-63 sezonunda Türkiye 1. Futbol Ligi, 2001-02 sezonu başında Süper Lig adı kullanılmaya başlandı, hala da önüne sponsor isimleri kondurularak devam ediyor.

Günümüze kadar, Galatasaray (22), Fenerbahçe (19), Beşiktaş (14 +2 ), Trabzonspor (7), Bursaspor (1) ve İstanbul Başakşehir (1) şampiyonluk unvanı almıştır.

Beşiktaş'ın toplamda 14 Lig şampiyonluğu bulunurken yapılan itiraz sonucu 1956-57 ve 1957-58 sezonlarında Federasyon Kupası'nı kazandığı için 2adet Federasyon Kupası da TFF Tahkim Kurulu'nun kararı gereğince, Süper Lig şampiyonu olduğuna ve bu şampiyonlukların yıldız kriterine dahil edileceğine karar verildi. Bu karar sebebiyle ligde elde edilen şampiyonluk sayısı, Süper Lig sezonu sayısından iki fazla oldu.

Bu kararı emsal alan Fenerbahçe de aynı yoldan yürüyerek eski şampiyonluklarının sayılmasını talep ediyor. Böylelikle her beş şampiyonluğa verilen bir yıldız alma hakkına sahip olmak istiyor. TFF’nin bu konuya soğuk baktığı malum bir durum olmasına rağmen sarı lacivertli kulüp yönetimi logosuna yıldızlar ilave etmeyi planlıyor. Amaç yıldız sayısı 4 olan ve yıldız liderliğini elinde tutan Galatasaray’ı geçmek…

Yıl 1945, İstanbul’a adı “Ajax” olan İngiliz savaş gemisi gelir. İsminden esinlenen kulüp yöneticileri geminin komutanı ile iletişime girerler. “Madem geminizin adı Ajax, gelin sizinle bir maç yapalım” teklifinde bulunurlar. Bu istek kabul görür. Gemideki futboldan anlayan askerlere forma giydirilir. 18 – 19 bin kişinin doldurduğu Fenerbahçe stadına çıkan zavallı İngiliz askerleri gemilerinin adının Ajax olmasının bedelini 8 gol yiyerek öderler.

 

Bu maç gelecek nesiller için gurur duyulacak bir galibiyet olarak tarihe not olarak kaydedilir. Dile kolay Fenerbahçe, Ajax’ı 8-0’lık skorla bozguna uğratmıştır. Kimse şu sorgulamayı yapmaz, yapmak istemez. Ajax kulübü 1900 yılında kurulmuştur ve bir İngiliz kulübü değil, Hollanda kulübüdür. Fenerbahçe’nin maç yaptığı takım ile uzak yakın alakası yoktur. Zaten ortada takım da kulüpte yoktur. Tek işleri askerlik yapmak olanlar binlerce kişinin huzuruna çıkarak futbol oynamışlardır.

İster misiniz,  bu maçı da uluslararası maç sayısına ilave etsinler. Vallahi de tillahi de hiç şaşırmam. Bakınız 1959 yılında kurulan profesyonel liglerde bu zamana kadar yani 2022 ye kadar otaya çıkan 64 şampiyonluk sayısı nasıl da artırılıyor? Bu da artırışlara dahil edilse kıyamet kopmaz değil mi?

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar