AĞIR İMTİHANLAR
İsa ABANOZ

İsa ABANOZ

AĞIR İMTİHANLAR

25 Ekim 2018 - 09:33

Zordur, çetindir imtihanlar. Mevlana, “Zor diyorsun, zor olacak ki imtihan olsun.” der. İmtihanlar ağırdır. Herkesin de bir imtihanı vardır. “Sevmek, en müsait imtihan. Ve kişi daima en sevdiği ile imtihan edilirdi. İnanç arttıkça, imtihan da artar.” buyurmuştur yine Mevlana.

İmtihan hayat belirtisidir aslında. İmtihan biterse hayat bitmiştir. Üstad Neip Fazıl Kısakürek, “Ey düşmanım sen benim ifadem ve hızımsın. Gündüz geceye muhtaç, bana da sen lazımsın” diye buyurmuştur. Her şey zıddıyla kaimdir. İmtihansız, mücadelesiz, mücahedesiz, hayalsiz ve isteksiz olamaz insan, olmamalı. İnsan; madem baştan bazı sorumlulukları deruhte etmiş, eşrefi mahlûkat sayılmış. O zaman gereğini de yapmalı. Sap gelip saman gitmemeli. Ne bulan sevinir, ne kaybeden üzülür sınıfında olmamalı.

İnsan yükseklerde konumlandırılmıştır. Yüksekler tehlikelidir. Yükseklere çıkmak kadar oralarda kalabilmek de güçtür. Her rahmetin bir zahmeti mutlaka vardır. Cennete hiçbir zaman çiçekli, engelsiz, taşsız, dikensiz yollardan gidilmemiştir. O hâlde imtihana tabi tutulmak Allah’ın kullarını sevmesi, olgunlaştırması, muhatap alması manasındadır.

Bununla birlikte biz âciz kulları yorar ağır imtihanlar. Şikâyet ettirir. Bıktırır, usandırır zaman zaman.  İmtihanlar bitince ve biz güçlenince anlarız ki imtihan ne güzel bir şeymiş. İşte bunu bildiğimiz içindir ki imtihanlardan kaçmayız. İmtihansız kalmayız. Zaten yaşadığımız dünya serapa imtihan değil mi? Her yerde imtihan var. Kazanmadan ve başarmadan bir yerlere gelebilmek çok zor. Bir yerlerde yer edinebilmek için rüştünü ispat etmeli insan. Başarmalı, merdivenleri sağlam adımlarla adımlamalı, yürümeli, koşmalı…

Şöyle bir düşünelim, tefekkür edelim, imtihanlarımız nelerdir, ağır mıdır gerçekten başımızdaki imtihanlar, geçerli not alabiliyor muyuz sınavlardan? İmtihanlarımızın sonu var mıdır? Bu son nedir? Biri biterken diğeri başlar, bıktım illallah mı deriz yoksa imtihanlarımız için?

İmtihan, derttir aslında. Dertsiz olur mu? Derdi dünya olanın dünya kadar derdi olur. Derdin de güzelini ver Allah’ım! Zira biliyoruz ki dertsiz olmayacağız. Ve yine zira biliyoruz, tecrübe etmişiz ki bir dert bitse diğeri başlar muhakkak. Eski dertlerimizi aradığımız çok olmuştur. Çünkü beterin beteri vardır. Parayla imtihan, yoklukla, çoklukla, eşle, çocukla, veliyle, deliyle, büyükle, küçükle, Müslüman ile, münafık ile, sağ ile, sol ile, dost ile, düşman ile… uzar gider bu silsile… Bir sürü imtihan var. Biz imtihanın her türlüsünü görmüşüz. Mücadele etmişiz, o yüzden güçlüyüz. Boynumuz bu sebepten kalın inşallah.

Ne ağır imtihandır başındaki Sakarya! Bin bir başlı kartalı nasıl taşır kanarya? Allah murad etmişse olur. Kul istemişse yine olur. Kanarya kartalı taşır. Allah taşıtır. Muvaffak eder. Ağır imtihanlarınızı düşünmenizi istirham eder, bu imtihanlarınızda sizlere başarılar dilerim…        

YORUMLAR

  • 2 Yorum

Son Yazılar