BB, CC VE DD KREMLER NEDİR?
SONGÜL TURSUN

SONGÜL TURSUN

BB, CC VE DD KREMLER NEDİR?

25 Mart 2022 - 08:21

BB krem 1967 yılında bir Alman kozmetikçi tarafından üretilmiştir. BB kremin açılımı "Blemish Balm" ya da "Beauty Balm'dır." İlk başta BB kremlerin üretim amacı, ameliyat sonrasında oluşan yaraları iyileştirmek ve bu ameliyat izlerinin kötü görüntüsünü kapatmaktı. Bu krem daha sonra herkesin kullanabileceği bir hale getirildi ve popüler olmaya başladı. BB kremler, cilde sürüldüğü andan itibaren pürüzsüz bir görünüm kazandırarak, cildi iç ve dış etkenlere karşı korur. BB kremin en belirgin özelliği cilt rengini düzenlemesidir. Ayrıca parlamayan makyaj altı bazı olarak da kullanılır. İçeriğinde hafif fondöten ve güneş koruyucu vardır. Dolayısıyla BB kremler, koruyucu, kusurları kapatıcı ve nemlendirici özelliğe sahiptir.

Fondöten kullanmak istemeyen genç ya da problemsiz ciltler BB kremi rahatlıkla kullanabilirler. BB krem kişiye doğal ve pürüzsüz bir görünüm kazandırır.

Aynı zamanda yaşlanma karşıtı bir ürün olup (SPF 30), cildi UVA ve UVB ışınlarına karşı korur. Diğer en güçlü özelliği ise cildinize uygun renk seçeneklerinin bulunmasıdır. Ciltte parlama yapmayan bu kremler sayesinde üzerine uygulayacağınız fondöteniniz çok daha kalıcı olacaktır.

CC KREM NEDİR?

Açılımı "Color Control" olarak bilinen (renk düzenleyici) CC KREM; "Blemish Balm" ya da "Beauty Balm" olan BB kremin inceltilmiş halidir. CC kremlerin en belirgin özelliği: yüzde oluşan ton farklılıklarını eşitlemesidir. Ayrıca CC kremlerin; cilt kızarıklığı (burun ve alın bölgesi), nemlendirici, güneş koruyucu, renklendirici ve yaşlanmayı geciktirici olarak anti-aging özelliği olanları da bulunmaktadır.

CC kremin asıl özelliği bir tüp içerisinde;  güneş koruyucu, fondöten, kapatıcı, nemlendirici, pudra ve anti-aging etkilerinin olmasıdır.  Kozmetik firmaları, saydığım bu ürünleri tek tek sürmek yerine tek bir tüp içerisinde toplayarak hepsinin etkisini bir araya getirerek tüketicilerin kullanımına sunmuştur.

DD KREM NEDİR?

"Daily Defense" ya da "Double Defense" olarak adlandırılan DD kremler, BB ve CC kremlerin bir karışımı olarak düşünülse de, kozmetik endüstrisi DD krem olarak, vücut ve ayak bölgesi için de tamamen farklı kremler üretmektedir.

DD kremin en önemli farkı, vitamin içermesidir. Bu ürünler yoğun ve derinlemesine nemlendirme özelliğiyle cildi yaşlanmaya karşı korur.

DD kremlerin içeriğinde; cilt sıkılaştırıcılar,  bitkisel maddeler, aydınlatıcı ve canlandırıcı içerikler, yaşlanma karşıtı antioksidanlar, matlaştırıcı ve sivilcelere karşı anti  bakteriyel içerikler bulunmaktadır.

Detaylı bir şekilde özetlersek;

           *  Nemlendirici,

           *  Renkli ve cilt tonunu eşitleyen,

           *  Yüksek güneş koruma faktörlü (SPF),

           *  Gözenekleri sıkılaştıran,

           *  Cilde parlaklık, ve canlılık veren,

           *  BB ve CC kremlere göre daha fazla kapatıcı etkileri olan ve mat görünüm sağlayan ürünlerdir.

SİZCE BB ve CC KREM ARASINDAKİ FARKLAR NELERDİR?

BB ve CC kremlerin ortak özelliklerinden biri de çok amaçlı kremler olmalarıdır. Öncelikle BB kremin, cilt bakım ürünü olmasına karşın CC krem, BB kremin tüm avantajlarını içermesinin yanı sıra; besleyici içeriğe sahip olup, daha fazla cilt kapatıcı özelliğini taşıması amacıyla üretilmiştir. En büyük farkı ise, CC krem düzenli olarak her gün kullanıldığında uzun vadeli olarak, ciltteki renk bozukluğunu, lekeleri ve kırışıklığı yok edebilme özelliğine sahiptir. Düzenli kullandığınız taktirde bu sorunlardan uzun vadede kurtulabilirsiniz.

CC krem, yaşı biraz daha ilerlemiş kişiler için daha uygundur. Eğer yaşınız genç, problemsiz ve çok kapatma istemeyen bir cilde sahipseniz ve özellikle fondöten kullanmak istemiyorsanız BB kremi tercih edebilirsiniz.

           Biz kadınlar bu dünyada var oldukça güzellik için yapılacakların da bir sınırı yoktur. Güzellik dünyası sizlerle birlikte varlığına varlık katıyor. İyi ki varsınız!

"ÜRÜN SEÇİMİNDE DOĞRU ADRES, DERMATOLOĞUNUZDUR."

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar