Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in önceki gün açıkladığı 'kamuda tasarruf paketi'ne ilişkin bazı köşe yazarları ve ekonomistlerin yorumlarına baktım da hemen hemen birçoğu benimle aynı düşünüyor.
Bu tasarruf paketinin daha önceki kamuda tasarruf paketleri hatırlandığında uygulanmasına pek de ihtimal verilmiyor.
Gerçi bu son pakette, bu kuralların uygulanmaması halinde idari ve para cezaları da öngörülüyor ama bu konuda öncelikle elbette TBMM'de bir düzenleme yapılması gerekiyor. Yasal düzenlemeye bağlanmadığı sürece bu ceza işini, kimsenin dikkate alacağını hiç sanmıyorum.
Diğer taraftan tasarruf paketinin enflasyona ve reel sektöre ne büyüklükte bir katkı vereceği konusunda da hiçbir rakam belirtilmediği için kafalar yine karışık.
Yani ne miktarda bir tasarruf planlanıyor dün de belirttiğim gibi biz bilmiyoruz. Bu paketi duyuranlar biliyor mu, doğrusu ondan da pek emin değilim.
Şimdi bu aşamadan sonra büyük bir ihtimalle vergilerle ilgili bir paketin gündeme gelecek. Değerli bir ekonomi yazarımız Alaattin Aktaş, otuz yıl önce vergi ile ilgili basında atılan bazı gazete başlıklarını hatırlatmış en son yazısında. Taa 1993 ve 1994 yıllarına ait gazete başlıkları bunlar. Neler mi var;
“Kaçak muslukları kapatılıyor!”
“Maliye ev sahiplerinin yakasına yapışıyor!”
Tarih 8 Ağustos 1994, başlık “Vergiye büyük gözaltı” diye atılmış.
"Zenginlere ağır vergi."
"Vergi casusları gündemde."
"Maliye göz açtırmıyor."
"Vergi idaresi sil baştan."
Sayın Aktaş 30 yıl önceki başlıkları sıralamış, ben de Sayın Mehmet Şimşek'in göreve geldiğinden bugüne son 1 yıl içerisindeki söylemlerini hatırlatayım bir de;
12 Ocak: Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek vergi kaybını önlemek için yeni çalışmalara başladıklarını belirterek, “vergi ödemeyenlerin üzerine gidiyoruz” dedi.
31 Oca 2024: Şimşek, “Verginin tabanını büyüteceğiz"
Nisan 2024: Şimşek: Vergide istisna ve muafiyetler kalkıyor.
4 Mart 2024: Bakan Şimşek, "KDV, kurumlar ve gelir vergisi oranlarında genel bir artış olmayacak.
17 Mart 2024: Şimşek'ten kredi ve ek vergi açıklaması
6 gün önce: Şimşek'ten vergide adalet mesajı
Ve 4 gün önce:
Mehmet Şimşek, "Vergi artışı yok'
Bu ülkede vergi konusundaki temel sorun, çok kazanandan 'az', az kazanandan 'çok' vergi alınmasıdır. Yani Kurumlar vergisi mükelleflerinden az vergi alınmasıdır. Bu mükelleflerin elde ettikleri hasılatın çok yüksek olmasına rağmen toplam vergi gelirleri içindeki payının düşük kalmasının ise temelde iki nedeni vardır; ilki vergi harcama listesinin kabarıklığı diğeri kurumlar vergisi oranının düşüklüğüdür.
Ayrıca devletin alması gereken vergileri de istisna ve muafiyetler yoluyla almama uygulamasından bir an önce vazgeçmesi gerekir.
Aksi taktirde bir önümüzdeki bir 30 yıl daha her bakanın ağzından şu cümleyi duymaktan öteye gidemeyiz:
"Vergide adaleti biz sağlayacağız!"