GİDİP GELEN BİR MAÇ VE ALINAN BİR PUAN
Reklam
Reklam
  • Reklam
Mustafa AYAZ

Mustafa AYAZ

GİDİP GELEN BİR MAÇ VE ALINAN BİR PUAN

28 Eylül 2020 - 08:07

Samsunspor ligin 3. haftasında Bandırmaspor deplasmanından bir puan alarak yoluna devam etti.

Bu maç hem oyun olarak hem gol olarak hem de puan olarak iki takımada 90 dakika boyunca gitti geldi diyebiliriz.

Maçın ilk yarısı etkisiz bir Samsunspor karşında Bandırmaspor’un gol attığı ve üç puana daha yakın olduğu bir maç izledik. İkinci yarıya iyi başlayan Samsunspor’un attığı iki golle öne geçip üç puan geliyor dediği an da bu sefer Bandırmaspor’un beraberlik golünü atarak tekrar oyuna ve puana ortak olduğu bir oyun ve son dakikada önce boş pozisyonda Samsunspor’un Tomane ile kaçırdığı ardından Bandırmaspor’un Pote ile yakaladığı pozisyonda Nurullah'ın son andaki hamlesi ile çıkardığı pozisyon ve ardından gelen son düdük ile maç boyu iki takıma gidip gelen oyun ve skor eşitlikle bitmiş oldu. İki takımda bir puan ile sahadan ayrılmış oldu.

Samsunspor’un hedefleri açısından zor bir deplasmandan aldığı bir puan kötü puan değil. 

Matematiksel olarak baktığımızda sezonu iki puan ortalama ile kapatan takımlar ligi ilk sırada bitirmiş her zaman.

34 maç × 2 puan = 68 puan.

Geçen sezonu lider bitiren Hatay ligi 66 puan ile tamamlarken, ikinci olan Erzurum ligi 62 puan ile bitirmiş.

Yani düz hesap iki maçta dört puan çıkardığın sürece hedef puanda sıkıntı yok. Ya da içerde üç puan dışarda bir puan aldığın sürece. Haftaya sahamızda üç puan alırsak sıkıntı yok.

Zaten bazı haftalar peş peşe maç kazandığımızda olacaktır hatta arada maç kaydettiğimizde. Lig uzun, önemli olan hedeften ilk ikiden uzaklaşmamak.

Bizim şuan puan anlamında sıkıntımız yok ama oyun olarak ve oyuncuların formu ve uyumu olarak sıkıntılarımız var gözüküyor.

Bu sıkıntıda sadece bizim değil, ligdeki her takım için sezon başı normal sıkıntılar. Önemli olan şu süreci fazla puan kaybı yaşamadan atlatarak ligin ilk sekiz haftasını atlatabilmek. Özellikle takım 10. haftadan sonra tam olarak oturmuş olur. Sahada oyuncusundan ve maçtan istediğini alır duruma gelmiş olması beklenir.

Şuan hala yabancı oyuncuların oyuna, skora etkisi ve takıma uyumu istenilen seviyeye ulaşmış değil. Biraz daha bekleyeceğiz anlaşılan ama onları beklerken kenarda bazı oyuncularımızı da fazla oturtmamamız soğutmamamız lazım.

Mesela hazırlık dönemini iyi geçirmiş İlyas Kubilay, Enes gibi oyuncular en azından ikinci yarılarda daha erken belki oyuna atılabilir. Tabi bu Ertuğrul hocanın işi o da gözlemleyip gerekli tedbirleri alacaktır zamanla. 

Bizim özellikle hücumda ki yabancılardan beklentimiz Bandırmaspor’da ki Del Valle gibi olmaları. Del Valle Bandırmaspor’un oynadığı üç maçta da gol attı. Del Valle geçen sezonda bu ligde oynamıştı. Belki bu ligin iyi yabancılarını alabilsek bu uyum sürecini daha kısa zamanda atlatabilirdik. 
Neyse biraz daha bekleyip göreceğiz. Bir de sakatlıktan dönmesini beklediğimiz Gyasi var ve de belki son bir transfer için bir haftamız.

Bu arada ligde sadece rakiplerle değil salgın hastalıklarda uğraştığımızı unutmayalım. Üç önemli oyuncumuzdan uzak kaldık sadece bu sebeple. 

Önümüzde peş peşe oynayacağımız iki iç saha maçı var. O iki maçı galibiyet ile atlatırsak ligin ilk beş haftasını iyi bir yerde bitirmiş oluruz. Sakat ve hasta oyuncularında takıma dönmesinin yanında umarız takım uyumunun ve formunun artması ile de işimiz daha da kolaylaşacaktır.

YORUMLAR

  • 1 Yorum

Son Yazılar