DEVLET SIKI TAKİPTE
Reklam
  • Reklam
Nusret SAĞLAM

Nusret SAĞLAM

DEVLET SIKI TAKİPTE

27 Temmuz 2020 - 09:36

TOPLUM huzuru şahsen benim çok önemsediğim bir olgu.

Birey olarak bizi etkileyen olayların tesirinde günlük hayatlarımızda doğal olmaktan şaştığımızda bir gerçek.

Dolayısıyla toplum huzurunu bozacak olayları engelleyecek olan doğal olarak devlet…

Ve ben devletimin gücünü ve etkisini göstermesini oldukça önemsiyorum.

Kural koyucu olan devlet, ona karşı çıkanlara engel olup önlem alırken, ben de kurallara bahis konularda toplum hassasiyeti yaratmak için çabalıyorum.

Bazı konuları aralıklarla gündeme getirmemin nedeni budur…

Yoksa bundan, devlet ve katmanları görevini aksatıyor gibi bir anlam çıkartılması beni üzer.

Düğün, asker uğurlama gibi etkinliklerde fiziki konuşlanmamın getirdiği avantajla onları yakinen takip şansına sahibim.

Bu anlamda hem ikaz hem olayı canlı tutma anlamında da yazmakta ısrarcı oluyorum.

Ola ki birileri okur ve bu disiplinsizliklere devletin müsaade etmediğini ve cezalandırma cihetine gittiğini başkalarıyla paylaşır diye...

İşte geçen hafta perşembe günü Valilik Basın Müdürlüğü beni arayarak, o günkü yazımla ilgili göstermiş olduğum hassasiyetin gerek Sayın Vali, gerekse kendisinin talimatlarıyla Emniyet Müdürlüğü’nce takip edildiği konusunda bilgilendirdi.

Bundan zaten en ufak bir şüphem olmadığını söyledim.

Amacımın sadece konunun kamu nezdindeki hassasiyet ve önemini canlı tutmak olduğunun bilinmesini ifade ettim.

Bu arada konunun takibi ile ilgili oldukça önemli olan ve bana aktarılan, hafta sonu yorgunluğuna kurban gitmesin diye de bugün yazmayı uygun gördüğüm bilgiler aynen şöyle:

“İçerisinde bulunduğumuz kontrollü sosyal hayat döneminde, salgınla mücadelenin genel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra her bir faaliyet/iş kolu için alınması gereken önlemler belirlenerek bu kural ve tedbirler çerçevesinde bu faaliyetlerin sürdürülmesi sağlanmaktadır.

Bu kapsamda asker uğurlama törenleri (yol kapama, silah atma, konvoy vs.), düğün (gelin alma, kına vs. dahil), nişan, sünnet düğünü ve bunun gibi etkinliklerde başta fiziki mesafe kurallarının uyulmadığı, toplum sağlığının riske atıldığı gözlemlendiğinden İl Emniyet Müdürlüğümüzce gerekli tedbirler yazılmış, tedbirlere uymayanlar hakkında Umumi Hıfzıssıhha kanununun 282. maddesi gereği idari para cezası ve ilgili kanun maddelerince adli işlem uygulanmaktadır.

BU çerçevede;

-6 düğün,

-48 yol kapama,

-19 düğünde silah atma,

-52 asker uğurlama konvoyu,

-641 gürültü,

-630 müzik ile rahatsızlık verme ihbarları doğrultusunda görevli ekiplerimizce olaylar değerlendirilerek söz konusu tedbirler kapsamında gerekli işlemler yapılmış, ayrıca 12 şahsa idari işlem yapılarak bin 639 lira para cezası kesilmiş, bir şahsa adli işlem (genel güvenliğin kasten tehlikeye sokulması) yapılmıştır.”

Devletin yaptırımcı gücüne şahit olmak beni ancak mutlu eder.

Valiliğimize ve Emniyet Müdürlüğümüze konuya gösterdikleri hassasiyet ve uygulamalardaki başarıları nedeniyle şükranlarımı ve teşekkürlerimi arz ediyor, başarılı çalışmalarının devamını diliyorum.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar