CUMHURİYET
GÜLSÜM ATİK

GÜLSÜM ATİK

CUMHURİYET

29 Ekim 2021 - 09:09

 

Bütün insanlığa örnek olacak bir “uygarlık tasarımı”dır, 29 Ekim 1923'te ilan edilen CUMHURİYETİMİZ.

Bir ulusta şerefin, onurun, insanlığın varlığı ve kalıcılığı, o ulusun özgür ve bağımsız olmasına bağlıdır. İşte 29 Ekim'de ilan edilen Türkiye’nin yönetim şeklinin Cumhuriyet olması, bağımsızlık ve özgürlük yönetimi olarak, şerefli, haysiyetli insanlar olarak Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşayacağımızı tüm dünyaya haykırdığımız bir gündür.

Türkiye Cumhuriyeti, özgürlük ve bağımsızlığına saldırılan bir ulusun direnme hakkı doğmuştur.

Cumhuriyet, egemenliği tek kişiden ulusala vermekle, kadını ikinci sınıf insan olmaktan çıkarıp eşit ve özgür yurttaş durumuna getirmekle, kişiyi kul ve tebaa olmaktan çıkarıp özgür birey durumuna getirmekle, laiklikle inanç ve düşünce özgürlüğünü tek adamın keyfiyetinden kurtarıp anayasal güvenceye bağlamakla Türkiye'yi, Ortadoğu'nun yobaz ve esir dünyasından koptu.

 Cumhuriyet, emperyalizme, faşizme, tek kişinin şeriatçı yobazlığına karşı mücadele içinde kuruldu ve gelişti. 

Cumhuriyetin ilanından sonra da devrimlerin ardı arkası kesilmedi. Kadınlara kamusal alanda çalışma hakkını, Öğretim Birliği Yasası ile kız-erkek eşit eğitim hakkını getirdi.

Cumhuriyet, erkeklerin çok eşlilik ve tek taraflı boşanma hakkını da kaldırırken, genç cumhuriyetin 10. yılında da Avrupa'da ilk kez kadınlara seçme ve seçilme hakkını verdi.

Cumhuriyet dine karşı olmak mı?

Asla!

Dine yasak koymakla, dinin siyasallaşmasına yasak koymak aynı şey değildir. 

Cumhuriyet, dine hiç bir zaman yasak ve baskı uygulamadı, dinin siyasallaşmasına yasak koydu. 

Dini, diktatör, padişah ya da kralların kişisel iktidarlarından özgürleştirip, dinin siyasallaşmasını yasaklamak küresel anlamda tüm modernleşme deneyimlerinin olmazsa olmaz ortak paydasıdır. 

Dinin siyasallaşıp iktidar ve devlet olmasının ne demek olduğunu hepimiz biliyoruz. Bilim, sanat, özgür birey, kadın özgürlükleri, adalet günlük hayatımızdan çıkıyorsa orada 'din siyasallaşıyor', gün geçtikçe birlikte yaşama olanağımız tüketiliyor demektir.

Cumhuriyet aslında en çok nedir biliyor musunuz?

Emperyalizme karşı halk direnişinden doğmuş bir ülkenin evladı olmanın onurunu taşımaktır. 

Ulusal bağımsızlık ve özgürlüğümüzün, insanlık onurumuzun simgesi Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun!

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar