Burçlara Özgü Doğa Takvimi
Reklam
  • Reklam
Nazan ÖNGİDEN

Nazan ÖNGİDEN

Burçlara Özgü Doğa Takvimi

22 Mayıs 2020 - 02:56

Merhaba sevgili okur kısa bir aradan sonra yeniden birlikteyiz. Sizler için burçlara özgü doğa takvimi hazırladım. Her burca ait doğa takvimini tanıtmadan önce bu konuda genel bir bilgilendirme ile başlamak isterim.

İnsanlar asırlar boyunca doğa olaylarını gözlemleyerek ve tecrübelerine dayanarak bir "doğa takvimi" oluşturmuşlar. Coğrafi bölge ve değişik kültürlere göre bazı farklılıklar ve 1-2 günlük sapmalar gösterse de doğa takvimleri oldukça doğru işlemektedir.

Kuşların göç etme ve geri gelme zamanı, bazı hayvanların kış uykusuna yatma ve kalkma zamanı, börtü böceğin ortadan çekilip tekrar ortaya çıkma zamanı, aylara göre sebze-meyve yetişme ve yenme zamanı, meteor yağmurları...

Günlerin uzayıp kısalma zamanı, havaların ısınıp soğuma zamanı, çiğ, fırtına, kavurucu sıcaklar, kar ve buzlanma zamanı gibi doğadaki elementsel ve niteliksel değişimleri gösteren geleneksel doğa takvimini astrolojiye uyarladım.

Her burcun enerjisinin yayıldığı zaman dilimine göre hazırladığım bir aylık doğa takvimine bakarak doğdunuz ayın özellikleri ile doğuştan getirdiğiniz özellikleriniz arasındaki bağlantıyı keşfedebilir, fiziksel ve psikolojik ritminizi doğduğunuz ayın özelliklerine göre yeniden ayarlayabilirsiniz. 

Pek çok kişi bilmese de aslında doğduğu mevsimin, ayın ve günün enerjilerini taşır. Astroloji de gücünü doğadan aldığından bu konuda size eşsiz bir rehberlik sunar. Analitik psikolojinin kurucusu psikiyatr Carl Gustav Jung bütün ömrünü insan doğasını anlamaya ve arkaik sembolleri derinlemesine incelemeye adamış olup, en zor vakalarda astrolojiden yararlandığını itiraf etmekten kaçınmamıştır.

Jung ile yapılan bir röportajda sunucu biraz da küçümseyici bir şekilde yönelttiği soru ve Jung'un verdiği cevap sanırım konuya açıklık getirecektir.

Muhabirin sorusu;

"Eğer dediğiniz gibi ruhumuz nesnelere yansıtılmışsa ve kendi bilinçaltı verileriyle varlığını sürdürüyorsa, nasıl oluyor da yıldız falı ve diğer "safsata bilimler"  bilinçli denen adamın gözünde değer kazanıyor?"

Jung'un cevabı;

"astroloji büyük önem taşır ve değerini göz ardı edemem/ ...Nasıl olur da belli bir dönem ya da zaman ölçüsü, bu dönemi yaşayan nesnelere ve insanlara bazı özellikler yansıtır?/ Bir şarap uzmanı herhangi bir örneğin yılını, sertliğini ve mahzenini kesinlikle saptayabilir. Şu yılın, şu ürününden yapılan şarabın var olan özel koşullar altında, çeşitli yıllarda aynı üzümden yapılmış diğer şaraplardan ayırıcı bir tada sahip olduğunu anlar... "

Ve devam eder;

"İnsanlar için de bu böyledir; her birimiz belli bir yılda, belli bir yerde doğduk ve doğduğumuz yılın, mevsimin özelliklerini edindik. Astroloji de bundan farklı değildir."

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar