Oğlak Burcu Doğa Takvimi
Reklam
Nazan ÖNGİDEN

Nazan ÖNGİDEN

Oğlak Burcu Doğa Takvimi

18 Aralık 2020 - 10:14

Yılın son ayı gökyüzü hareketlerinin en yoğun olduğu ay. 12 Aralık’ta yılın son önemli Jüpiter-Satürn kavuşumu gerçekleşti. (*) Ardından 14 Aralık’ta Geminids meteor yağmuru ile birleşen yılın son total Güneş tutulması yaşandı fakat ülkemizden izlenemedi.

17 Aralık’ta Satürn-Oğlak burcundan çıkıp Kova burcuna geçti ve 2023 yılına kadar bu burçta kalacak. 19 Aralık’ta da Jüpiter-Oğlak burcundan çıkıp Kova burcuna geçecek ve 2021 yılının sonuna kadar bu burçta kalacak.

21 Aralık’ta Güneş-Oğlak burcuna geçecek ve kış gündönümü yaşanacak. 22 Aralık’ta Ursids meteor yağmuru zirve yapacak. Böylece meteor yağmuru ile birleşen kış gündönümü eşliğinde kış mevsimi başlayacak.

31 Aralık yılbaşı gecesini Yengeç burcundaki dolunay enerjileri ile karşılayacağız. Aynı zamanda 2021 yılına yüksek frekanslı Kova burcu enerjileri eşliğinde gireceğiz. 2021 yılı büyük değişim ve yeniliklerin miladı olacağından sizlerin de bu yüksek titreşimli enerjilere kendinizi hazırlanmanızda yarar var.

Karanlıktan aydınlığa çıkacağımız o alaca karanlık şafağındayız. Müsterih olun. Her şey daha kötüye değil daha iyiye gidecek. Artık köhnemiş yapıların, ortaçağ artığı zihniyetlerin son kertesindeyiz.

2021 ve ileriki yıllarda gökyüzünden yeryüzüne dalga dalga yayılacak Kova burcu enerjileri modern bir toplumsal yapılanmanın, çağdaş ve ilerici hamlelerin elektriği ile yüklü. Artık akıl ve bilim çağının eşiğindeyiz...

Bu yeni yıl her yeni yıl için yaptığınızdan farklı bir şey yapın! Sürekli yeni yıldan bir şeyler talep etmek yerine bu sefer siz kendinizdeki en iyiyi yeni yıla sunun. Unutmayın sizi değiştirecek olan yeni bir yıl değil, yeni bir düşünce biçimi ve yepyeni bir bakış açısıdır...

Yeni yılınız kutlu olsun. Şimdi sırada yeni yılı da kapsayan doğa takvimiz var.

21 Aralık- 20 Ocak Dönem Takvimi

21 Aralık; Güneşin Oğlak burcuna geçmesi-Kış Gündönümü (en uzun gece-en kısa gün) Kuzey yarım kürede kış mevsiminin başlaması (40 günlük erbain döneminin başlangıcı )

28 Aralık; Fırtına,

31 Aralık; Fırtına,

1-2-3 Ocak; Fırtına,

8 Ocak; Bocuk gecesi (kışın en sert ve soğuk gecesinin yaşanılacağına inanılan gün, bocuk ana, bocuk dede ya da bocuk kurt olarak düşünülen ürkütücü bir varlığın insanlara korku saldığı rivayet edilir)

9-10 Ocak; Zemheri fırtınası (şiddetli soğuklarla birlikte karakışın bastırması. Zemheri yani uğuldayan kış olarak bilinir (22 Aralıkta başlayan 40 günlük erbainin içindedir.)

12-13 Ocak; Fırtına,

14 Ocak; Karakancalos fırtınası (Karadeniz ve Rum kültüründe karakoncolos denilen bir cadının ortaya çıktığına ve hastalık yaydığına inanılır. Kış cini olarak da bilinen bu ürkütücü varlığın denizden karaya çıktığı rivayet edilir. )

18-19 Ocak; Fırtına, Hıristiyan dini geleneğinde ruhani liderin dualar eşliğinde  haçı suya atması ve gençlerin birbiriyle yarışarak haçı sudan çıkarması ritüeli.

21 Aralık -20 Ocak arası Beslenme Takvimi;

Turfanda sebzeler; pazı,

Bollaşan sebzeler; bal kabağı, pırasa, karnabahar, kereviz, lahana (beyaz-kara-mor)  havuç, ıspanak, brokoli, pancar, Brüksel lahanası, turp

Zamanı geçen sebzeler; Semizotu, roka

Turfanda meyveler; Muz

Bollaşan meyveler; Elma, portakal, greyfurt, ayva, nar, kestane, mandalina

Zamanı geçen meyveler; Nar


21 Aralık- 20 Ocak arası Meteor Yağmuru Takvimi;

Meteor Adı       Tarih Aralığı         Zirve Tarihi

Ursids              17 ile 25 Aralık,      22 Aralık

Quadrantids        ile 6 Ocak,            3 Ocak

(*) Gazete Gerçek’te 10.4.2020 tarihli "Üç Önemli Gezegen Birleşimi" başlıklı yazımda bu kavuşumu anlattım.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar