KOVA BURCU II
Reklam
  • Reklam
Nazan ÖNGİDEN

Nazan ÖNGİDEN

KOVA BURCU II

07 Şubat 2020 - 10:42


Kova burcunun sembolündeki iki dalgadan biri dehaya diğeri ise deliliğe delalettir. Ortası yok mudur? Ortası yoktur! Kova burcu ortalama üstüdür! O mütemadiyen bu iki keskin çizgi arasında gider gelir...

Kova burcu içine doğduğu çağın çok ilerisine göre programlandığından cismen dünyalı zihnen uzaylıdır. Bu nedenle ailesi ve çevresiyle ciddi uyumsuzluk sorunları yaşamaya meyillidir. Çünkü yüksek frekanslı enerjileri taşımak zordur. 

Kova burcunun pratikle arası teoriyle olduğu kadar iyi değildir. O soyut düşünür. Bazen ütopyalar içinde kaybolur! Onun işi gücü evrenin nabzını tutmaktır! Bu yüzden sıkça "Evraka" çığlıkları gök-kubbede havai fişek gibi patlar. 

Akşam işten eve gelirken bir ekmek al dediğinizde o ekmek yerine iki arkadaşını koluna takıp getirebilir. Maalesef onun gündeminde evin kirası, faturalar, mutfak ihtiyaçları ya da çocuğun doktor kontrolü gibi mesuliyetler pek yer almaz. 

Burnunuzun ucu mesafede bile size fersah fersah uzaktır! Günlük hayatın en sıradan işleriyle başa çıkmakta zorlanırken yıldızlar arası yolculuktan, kozmik kardeşlikten dem vurup size saçınızı başınızı yoldurabilir.

Güncel sorunlarla kuşatıldığında bir saniye deyip bir yıl ortadan toz olabilir! Tam ondan umudu kestiğiniz bir anda, TV ekranında "Ufo Araştırmaları" programından veya bir gazete köşesinde "Kelaynak Kuşlarını Koruma" kampanyasından size göz kırpabilir. Daraldığında ona firar edebileceği aralık bir kapı bırakmazsanız çıldırır. 

Astrologlar ağız birliği etmişçesine Kova'nın egosuz bir burç olduğunu söyler ama işin aslı öyle değildir. Karşı komşusu Aslan burcunun egosu kadar janjanlı olmasa da Kova burcunun da iç güveysinden hallice bir egosu vardır! 

Kova burcunun pir'i tanrılardan ateşi çalıp insanlara veren Prometheus'tur. Nihai hedefi de hümanizmdir. Her ne kadar dışarıdan bakıldığında tuhaf, anlaşılmaz, akıl, sır ermez biri gibi dursa da, yeryüzünde dalgın bir profesör gibi dolaşsa da Kova burcu kalben hümanisttir...  

Kova burcunun isyan içgüdüsü çok güçlüdür ve kesinlikle engellenmemelidir. Çünkü isyan ve patlama duygusu onun bir nevi akıl sağlığını koruma manevralarıdır. Bu manevraların önü kesildiğinde psiko nevrozlar, nörolojik bozukluklar, bilinç kaybı ve felç gibi rahatsızlıklara açık hale gelir. 

Gelenek ve göreneklere karşı gelmek, otoriteyi sallamak, tabuları yıkmak Kova burcuna özgü yüksek voltaj yüklü tepkilerdir. Uç noktada Uranüs enerjisi tıpkı açıkta kalmış çıplak bir elektrik teli gibidir...  Çarpar, yakar, kömür eder...

Kova burcu/Uranüs enerjisi yüksek olan kişilerin ne hal ve gidişleri ne de açık oldukları rahatsızlıklar diğerlerininkine benzemez. Örneğin Kova burcunda depresyon Heyecanlı Depresyon (Agitated depression ademoni)olarak karşımıza çıkar!

Eğer çökkünlük, içe çekilme ve ağırlaşma ile karakterize depresyonun heyecanlısı olur mu hiç diye düşünüyorsanız evet, Kova söz konusu ise olur! Yaygın olarak görülen depresyonda Satürn, heyecanlı depresyonda ise Uranüs başroldedir.  

Uranüsyen depresyon tamamen farklı bir seyir takip ettiğinden Kova’nın depresyonda olduğunu ne kendisi ne de çevresi anlar! Çünkü hastalık belirtileri depresyondan çok hiperaktiviteye benzer! 

Uranüsyen depresyonda ilk göze çarpan şey aşırı hareketlilik, aşırı gerginlik ve aşırı huzursuzluktur. Depresyona giren Kova düz duvara tırmanır, yere göğe sığmaz. Hoş, normal hali de pek farklı değildir ya! Neyse... 

Eli ayağı kıpır kıpır, yüreği pır pır, bağırıp çağırıp, volta atar! Çok konuşur, dinlemeden cevap verir, beklemekte zorlanır, dikkati kolayca dağılır, odaklanamaz, dürtüsel denetim zayıflar, sık sık elleriyle oynar, ha bire parmaklarını çıtlatır. 

Bir üşür bir ateş basar, zangır zangır titrer. Sıkça göz ve göz kapakları seğirir, tikler atağa kalkar! Kesintisiz yüksek hertzde gerilim ve heyecan... Kova’nın depresyonu adeta korku tüneli gibidir… 

Velhasıl akla hayale gelmeyen tuhaflıklar, gariplikler, acayiplikler, Kova'nın etrafında aşırı bir hızla dönmeye başlar. Aşırı hızla dönen bir şey kısa bir süre sonra durur, dönmez olur! İşte o zaman Kova’ya olanlar olur

Kova burcu istemediği durumlar karşında otomatik bir şekilde "şalteri indirme" refleksi geliştirir. Oysa o insanlığa üstün hizmetlerde bulunmak için yeryüzündedir. O, Prometheus'un varisidir. O, insanlık ailesinin baş temsilcisidir. 

Nihai hedefi insanlığı ileriye taşımak ve her daim insanı üstün kılmaktır. Bunu mümkün kılacak olansa Kova'nın işe önce kendisinden başlamasıdır. Eskilerin bir deyişi vardır;

"Ayağı yerde, başı bulutlarda..."

Bu ideal Kova burcu tanımıdır. Boşuna aramayın bulamazsınız! Yok denecek kadar azdır! Zor denk gelirsiniz! Gerçek hayatta Kova burcu çoğunlukla bir ayağı yerde bir ayağı gökte, iki arada dolanıp duran, anlaşılmaz, tuhaf, garip, acayip, uçuk-kaçık bir yaratık olarak görülür. 

Aristo’nun savına göre;

“Bir miktar delilik karışımının bulunmadığı mükemmel bir ruh yoktur” 

Söz konusu olan bir miktar deliliktir yekpare delilik değil!

Oysa Kova inat ve ısrarla ince, keskin kenarlarda zigzag çizer...

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar