YARIM KÜRELER
Reklam
  • Reklam
Nazan ÖNGİDEN

Nazan ÖNGİDEN

YARIM KÜRELER

30 Ağustos 2019 - 15:08

360 derecelik sembolik zodyak çemberi ufuk çizgisinin doğu ve batıda, meridyenlerin de güney ve kuzeyde kesişmesi sonucu 4 çeyrek daireye bölünür. Bu dört çeyrek (quadrant) daire güneş ve gezegenlerin günlük döngüsü, mevsimlerin yıllık döngüsü, aynı zamanda insan mizacı ve yaşam döngüleri hakkında bize bir fikir verir. Pusulanın 4 ana yönüne karşılık gelen bu 4 çeyrek daire 4 öncü burç temsilindedir. Sırasıyla;

Doğu ufku; 0 derece koç burcunun kestiği bu doğuş noktası yılın ilk gece ve gündüz eşitliğinin yaşandığı İlkbahar Ekinoksuna karşılık gelir ve 21 Mart’ta güneşin koç burcuna geçmesi ile birlikte İlkbahar mevsimi başlar.

Batı ufku; 0 derece terazi burcunun kestiği bu batış noktası yılın son gece ve gündüz eşitliğinin yaşandığı sonbahar ekinoksuna karşılık gelir ve 23 Eylül’de güneşin terazi burcuna geçmesi ile birlikte Sonbahar mevsimi başlar.

Kuzey meridyeni; 0 derece yengeç burcunun kestiği bu zirve noktası en uzun gün ve kısa gecenin yaşandığı Yaz gündönümüne karşılık gelir ve 21 Haziran’da güneşin yengeç burcuna geçmesi ile birlikte yaz mevsimi başlar.

Güney meridyeni; 0 derece oğlak burcunun kestiği bu dip noktası en uzun gece ve en kısa günün yaşandığı Kış gündönümüne karşılık gelir ve 21 Aralık’ta güneşin oğlak burcuna geçmesi ile birlikte kış mevsimi başlar.

Bu 4 temel yönün bir doğum haritasına olan yansımalarını 4 temel vurgu şeklinde düzenleyebiliriz;  

Doğu yarım küre vurgusu; Burası güneşin doğduğu yükselen (ascendant/ASC) noktası olduğundan başlangıcı, canlılığı, dinamizmi ve sürekli tazelenen enerjileri simgeler. Güneş ve gezegenler bu noktadan doğup batıya doğru hareket ettiğinden, yukarı çıkışı temsil eden bu doğu noktasına oriental denir. Bir doğum haritasında gezegenlerin çoğu doğuda kümelenmişse sağlam irade, kararlılık, inisiyatif kullanma ve seçim yapabilme gücü öne çıkar. Kişinin kader karşısında eli daha güçlü ve öz güveni yüksektir. Başkalarına bel bağlamadan, kendi başının çaresine bakabilir ve karşılaştığı olaylarla yılmadan mücadele edebilir. Güçlü ve baskın bir karakterdir. Burada ben merkezci Koç burcu enerjisi hakim olduğundan kişi başkalarını dikkate almakta zorlanır. Kendini ön plana çıkarır ve kendi isteklerinin peşinden koşar.

Batı yarım küre vurgusu; Burası güneşin battığı, ısı ve ışığının zayıfladığı, güç kaybına uğradığı alçalan (descendant/DSC) noktası olduğundan tesir altında kalmayı, edilgenliği, pasifliği, dinlenmeyi ve kadere yatkınlığı simgeler. Güneş ve gezegenler bu noktadan alçalıp battığından, aşağıya inişi temsil eden bu noktaya oksidantal denir. Bir doğum haritasında gezegenlerin çoğu burada kümelenmişse Kişi inisiyatif almakta ve iradesini kullanmakta, karar ve seçimlerini tek başına yapmakta zorlanır. Burada baskın olan karşı tarafa odaklı Terazi burcu enerjisi olduğundan başkaları ile bağ kurma, birlikte olma, yakın ilişki ve ortaklık tesis etme bilinci ağır basar. Dolayısıyle burası bir nevi uzlaşı kavşağıdır.    

Kuzey yarım küre vurgusu; Güneşin en dip noktaya indiği, ısı ve ışığını saçmakta tesirsiz kaldığı gece yarısı (imum coeli/IC) noktasını temsi eder. Karanlığın hakim olduğu bir alan olduğundan buraya nocturnal denir. Bir doğum haritasının alt yarı küresine karşılık geldiğinden öznel (sübjektif) alanı temsil eder. Kişinin iç dünyasını, derin duygu ve sezgilerini gösterir. Bir doğum haritasında gezegenlerin çoğu bu alt yarım kürede toplanmışsa daha içe dönük bir yapı, başkalarıyla birlikte olmaktan ziyade kendi başına kalma ihtiyacı ağır basar. Aileye, yuvaya ve köklere bağlılık ve genel anlamda psikolojik yapı ile ilişkilidir.

Güney yarım küre vurgusu; Güneşin en tepeye çıktığı, aydınlığın hakim olduğu gün ortası (medium coeli/MC) noktasını temsil eder. Gün ışığı ve ısısın hakim olduğu bir alan olduğundan buraya diurnal denir. Bir doğum haritasının üst yarı küresine karşılık geldiğinden toplumsal (kolektif) alanı temsil eder. Kişinin sosyal yaşamanı, sosyal etkinliklerini ve sosyal mevkini gösterir. Gezegenlerin çoğu burada toplanmışsa daha dışa dönük bir yapı, kendiyle baş başa kalmaktan ziyade başkalarıyla birlikte vakit geçirme ve sosyal faaliyetlerde bulunma ihtiyacı ağır basar. Genel anlamda sosyolojik yapı ile ilişkilidir.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar