BÜYÜK BAŞARILAR İMKANSIZLIKTAN DOĞAR
Reklam
  • Reklam
batuhan çağlar

batuhan çağlar

BÜYÜK BAŞARILAR İMKANSIZLIKTAN DOĞAR

05 Mart 2021 - 10:40

 

Okula neden gideriz?

Derslerimize neden çalışırız?

Sınava neden gireriz?

Neden çalışırız?

Bu soruların cevabında eminim ki hepimiz hemfikirizdir.

Başarmak için…

Hayatlarında başarılı olanlar saydığım serüvenlerin hepsinden tırmana tırmana, elleriyle kazıyarak geçmiştir. Başarısız olanlarda geçmiştir lakin sınırı aşamamışlardır. Başarılı insanlara hep imrenmişimdir, takdir etmişimdir, hayatlarını araştırmışımdır. Öyle ya o başarıya gelene kadar ne türlü badireler atlattılar, ne kadar ve ne derecede bedel ödemişler bilmek istemişimdir. Örnek almışımdır. 

Biliyorum ki; başarılı insanlar bir eli yağda bir eli balda ulaşmamışlar. Hedeflerine yatarak da başarıya ulaşanı şu ana kadar hiç denk gelmedim. 

Ortak özelliklerini biliyorum ki; hepsi disiplinli. Erken uyanmak değişmezleri. Hızlı karar alıp, hızlı harekete geçmeleri, hedeflerini doğru bilmeleri ve yanlışa yol değiştirmeleri, kendilerine saygılı olmaları, küçük ve sürekli adımlarla ilerlemeleri, işlerinde uzman olmaları, hatalarından ders çıkarmaları, iletişim becerilerinin yüksek olması ve benim gözümde en önemlisi olan ‘irade sahibi’ olmaları olmazsa olmazları. Başarılı olmak çok başka bir şey. Örnek verecek olursam rahmetli babam. Mesleğini İstanbul Şişli’de öğrenmiş İstanbul beyefendisi bir berberdi. Samsun halkına mâl olmuş en iyi, kaliteli, güvenilir esnaftı. Samsun’da 1000’den fazla berber olmasına rağmen babama olan ilgi haddinden fazlaydı. İnsanları babama çeken bir kudret olmalıydı. 

Bu başarıydı. 

Müşterilerine ettiği bir söz hala yürütmekte olduğum babamın işyerinde kulağıma geliyor. Gururlanıyorum. İşte bu gururun kaynağı başarıdır. Babamda çok bedel ödemiştir. Bedel ödeyerek gelen başarının tadına diyecek bir şey de yoktur. 

Başarımızda kaderimizin rolü olduğuna inancım tamdır, değişmeyecektir. 

Acun Ilıcalı. Günümüzde güncel televizyonculuğun 1 numarası. 

1 numara olmasının altındaki hayatı üzücü ve hayal kırıklığı. Anne ve babasını bir trafik kazasında kaybetmiştir. Daha sonra bir kot dükkânı açarak çok kısa sürede batmıştır. Azim ve sabırla bu günlere gelmiştir. Anne ve babasını kaybetmeseydi, belki de bu günlere gelemeyecekti. 

Allah yürü ya kulum diyor ve bir yerden alıp, bir yerden veriyor. 

Yani demem o ki başarılı işler yapmak için bedel ödemek gerekiyor.

Bir dahaki yazımda görüşmek dileğimle…

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar