AÇIN O FABRİKAYI
GÜLSÜM ATİK

GÜLSÜM ATİK

AÇIN O FABRİKAYI

17 Aralık 2021 - 08:00

Çarşamba Şeker Fabrikası…

2011 yılından bu yana kapalı.

30 yıl üretim yapan fabrikayı, 'özelleştireceğiz' dediler ve iki kez ihaleye çıkıldı.

Bu iki ihale de iptal edildi ve Çarşamba Şeker Fabrikası milyonlarca liralık makineleriyle birlikte çürümeye terk edildi, çalışanları dağıtıldı.

10 yıl sonra, 2019 yılında Çarşamba Biyokütle Santrali kurulmasına tepkiler çığ gibi artınca, iktidar milletvekilleri Çarşamba Şeker Fabrikası'nın 2020 yılında açılacağı sözünü vererek, bu tepkilerin önünü almak istediler.

Santrale karşı çıkanlar ise bir adım bile geri adım attılar. O zamandan bugüne de bilindiği gibi santralin ÇED raporu olmadan faaliyet gösteremeyeceği kararının mahkemeden alındığı bir süreç yaşandı.

Çarşamba Şeker Fabrikası ise 2020 yılında da açılamadı.

İlk etapta Türkşeker'e bağlı diğer fabrikalarda görevli 37 kişilik uzman bir ekibin de içinde bulunduğu 80 kişi ile revizyon çalışmalarına başlandığı ama martta ülkeyi etkisi altına alan pandemi nedeniyle çalışmalara ara verilmek zorunda kalındığı söylendi.

Ama asıl neden çiftçinin şeker pancarı üretimine yeniden başlamaması, ekenlerin de umduğunu bulamamasıydı.

Verilen sözlere inanıp ekim yapanlar ise mağdur edildi; Geçtiğimiz sezon ekim yapanlar ürünlerini tarlada bıraktılar. Çünkü ürünü 'Pancarı Kastamonu'ya götür, nakliye sana ait' dediler.

Çiftçinin güvenini yıktılar.

Şimdi Türkiye'de ekonominin içinde bulunduğu buhran, şekerin önemini ortaya koyunca Çarşamba Şeker Fabrikası yeniden hatırlandı.

Çarşamba'da iktidarından muhalefetine tüm siyasiler ve ziraat odaları yaklaşık 25 milyon TL harcama yapıldığı halde yine de açılamayan fabrikanın biran önce üretime geçebilmesi için 'ortak' bir ses çıkarmaya hazırlanıyorlar.

Elbette bu fabrika açılmalı. Sonuna kadar destekliyorum.

Diğer şeker fabrikaları dönemsel olarak üretim yaparken, Çarşamba'daki fabrikada bulunan ham şeker işleme tesisi sayesinde 12 ay üretim yapabilecek bir olanağa sahip bulunuyor.

Üretime başladığı zaman en az 750 kişiye istihdam sağlayacak olan fabrika işsizliğin önlenmesinde katkı sağlayacaktır.

Çiftçinin kırılan güveni nedeniyle üretimin yeterli olmaması halindeyse, diğer fabrikalardan şeker pancarı alımı rahatlıkla yapılabilir.

Her şeye rağmen satış garantisi ve zarar etmeyecek bir fiyat verilir ise çiftçi güveni geri gelir ve yeniden şekerpancarı ekebilirler.

Sonuç olarak diyorum ki; bu kez lafta kalmasın, biran önce açın o fabrikayı!

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar