ÇARŞAMBA ŞEKER VE SADAT
Reklam
GÜLSÜM ATİK

GÜLSÜM ATİK

ÇARŞAMBA ŞEKER VE SADAT

23 Mayıs 2022 - 08:21

Çarşamba Şeker Fabrikası; Karadeniz Bölgesi'nde 22 yıl boyunca bölgedeki şeker pancarını işleyerek bölge ekonomisine önemli katkılar sağladı.

Fakat şeker fabrikalarının özelleştirilmesi furyası başlayınca, zarar ediyor diye önce satışa çıkarıldı. Sonra da ihale iptal edildi. Fabrika da üretim de 2011 yılında durduruldu.

Çarşamba Ovası'nın ortasına kurulan biyokütle enerji santraline karşı, tepkilerin artık zirve yaptığı 2020'de 9 yıldır kapalı durumdaki Çarşamba Şeker Fabrikası'nın açılacağı duyurularak, bu tepkilerin önü alınmak istendi.

Çarşambalı üreticiye 'şekerpancarı ekin' denildi ama gerekli destekler verilmediği için, çiftçi fabrikanın ihtiyaç duyduğu şekerpancarını ekemedi.

Üretebilen çiftçilere ise Turhal ya da diğer şeker fabrikalarına ürünlerini götürmeleri söylendi. Tabi nakliye giderlerini kendi ceplerinden karşılamaları koşuluyla. Yani çiftçi, zarar üstüne zarar ettirildi.

Daha sonraki yıl ise 'pandemi' bahane edilerek Çarşamba Şeker Fabrikası açılmayınca, verilen sözler de bırakın yerini bulmayı, havada asılı bile kalamadı.

Çarşamba Şeker, hala kapalı. 2020'den bu yana her yıl açılacağı söylenen fabrika, revizyon çalışmalarının başlamasının üzerinden 3 yıl geçmesine rağmen bir türlü üretime başlayamadı.

Şimdiki gerekçe ise fabrikanın araç ve gereçlerinin modernizasyonu için yaklaşık 300 milyon TL'ye ihtiyaç olduğu.

Yaklaşık 11 yıldır üretim yapmayan fabrikada bir tane bile personel çalışmıyor. Çünkü bütün çalışanları başka kurumlara ya da diğer şeker fabrikalarına gönderildi.

Fakaaat;

Çarşamba Şeker Fabrikası açılmadı, tek bir personeli bile kalmadı ama 'boş fabrika'yı korumak için şaşırtacak derecede bir duyarlılık var.

Bunun için milyonlarca liralık ihaleyle, özel güvenlik bile tutuldu.

Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. Çarşamba Şeker Fabrikası Müdürlüğü tarafından yapılan ihaleyle 27 kişi, Çarşamba'nın çürümeye terk edilen fabrikasını koruyor.

Hangi özel güvenlik firması dersiniz?

Bu kentteki güvenlik firmalarından biri değil elbette.

Tam adı Uluslararası Savunma Danışmanlık İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. olan ve son günlerde 'paramiliter yapı' olarak gündeme getirilen SADAT’ın, kurucu ortakları arasında yer alan ve halen yönetim kurulu üyesi olan Mehmet Naci Efe ile Mehmet Tek'in sahibi bulunduğu Ekol Grup Güvenlik Koruma ve Eğitim Hizmetleri Limited Şirketi.

Çarşamba Şeker'i bunların korumasına vermişler. Aslında bu firma, çok sayıda yaygın gazetelerde de yer alan haberlere göre 2012 ile 2021 yılları arasından kamu kurumlarında tam 86 özel güvenlik ihalesi almış. Bu 86 ihalenin toplam bedeli ise 453 milyon 258 bin TL.

Yani bu şirket 10 yıldır, kamu kurumlarından aldığı özel güvenlik işleriyle milyonlarca lirayı kasasına koymuş durumda. Çarşamba Şeker'in güvenliği de bunlardan bir tanesi.

Elbette gözümüz yok, fakaaat;

Samsun ekonomisine büyük katkı veren Çarşamba Şeker Fabrikası yıllardır atıl durumda, çürümeye terk edilirken, 'açıldı, açılacak' avuntularıyla bu kentin insanları kandırılırken, boş fabrika üzerinden birilerine, birtakım yapılara 'ballı ihale'ler verilmesi, birilerinin cebinin doldurulması insanın bir hayli canını sıkıyor.

Sizin sıkılmıyor mu?

Yazık bu milletin emeklerine!

 

 

 

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar