ESNAF VE YOKSUL NASIL KAPANSIN?
Reklam
  • Reklam
GÜLSÜM ATİK

GÜLSÜM ATİK

ESNAF VE YOKSUL NASIL KAPANSIN?

28 Nisan 2021 - 08:49

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Ramazan Bayramı’nın ardından hayatımızı kolaylaştıracak adımları atabilmemiz için rakamların bugünün çok daha altına düşmesi şarttır. Avrupa’nın açılma sürecine girdiği bir dönemde biz geride kalmamak için vaka sayılarımızı süratle 5 binin altına indirmeliyiz” dedi ve Türkiye'nin 29 Nisan Perşembe akşamı itibarıyla tam kapanma dönemine geçeceğini açıkladı.

Tam kapanma, 17 Mayıs sabah 05.00'e kadar kesintisiz şekilde uygulanacak.

13 Nisan'da yazdığım yazıda, tam kapanmanın ramazan ayının ikinci haftasından itibaren uygulanmaya başlanacağına ilişkin kulisleri duyurmuştum.

Bu kararın alınmasında en çok turizm sezonu açılmadan önce vakaların kontrol altına alınması gerektiği görüşü etkili oldu. “Az vaka ve kontrollü pandemiyle” sezona girmenin doğru olacağını, böylece turizm tanıtım kampanyalarının daha iyi yönetileceği görüşü ağırlık basında bu karar için Bakanlar Kurulu'nda ortak konsensüs sağlandı ve adım atıldı.

Kovid-19 mücadele kapsamında uygulanacak 'tam kapanma' döneminde, en büyük sıkıntı, gündelik olan çalışan emekçiler başta olmak üzere, işyerlerini kapamak zorunda kalacak esnafın durumunun ne olacağı konusu.

Hükümetin ticaret erbabının yaşadığı mali kayıpların telafisi için sağladığı gelir kaybı, ciro kaybı, kira ve sigorta prim destekleri, perşembe akşamından itibaren başlayacak ama esnafın tamamının bu desteklerden yararlanamadığını düşünürsek, durum gerçekten çok kötü.

SAMGİAD Başkanı Onur Öztekin de buna işaret ediyor ve "Pandemi nedeniyle ciroları azalan esnafımızdan en çok ciro kaybı yaşayanlardan başlamak üzere taksit erteleme faizlerinin ülkemiz hazinesi tarafından karşılanarak taksitlerinin ertelenmesi"ni talep ediyor.

Diğer bir talep ise; Kredi Garanti Fonu kefaletli kredi mekanizmasının en az 1 yıl ödemesiz ve 60 ay vadeli uygun faiz oranlarıyla yeniden iş insanlarının hizmetine sunulması.

Tüm bunların yanı sıra bu dönemde ödenmesi gereken çek-senetler, krediler, vergiler gibi ödemelerin kapanma süresi boyunca ertelenmesi de tahsilat sıkıntısı çekecek olan esnafı, ödeme konusunda büyük ölçüde rahatlatacaktır.

Diğer taraftan gündelik çalışanlar için ve dar gelirliler için de hiçbir destek paketi açıklanmadı.

Bir taraftan pandemi, bir taraftan açlık, yoksulluk…

Bu süreçte belediyelere büyük görev düşüyor. Özellikle de Samsun Büyükşehir Belediyesi'ne.

 Bizler de çevremize karşı lütfen daha çok duyarlı olalım, maddi imkanları yetersiz olan vatandaşlarımızın ihtiyaçlarına daha çok dikkat edelim. Kendi desteklerimizin yetmeyeceği durumda olanları Samsun Valiliği başta olmak üzere belediyelere yönlendirelim.

Öyle görünüyor ki önümüzdeki 17 günlük kapanma süreci hepimiz için ama en çok da onlar için daha zor geçecek.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar