NEREDE O ESKİ OLİMPİYATLAR
Reklam
  • Reklam
GÜLSÜM ATİK

GÜLSÜM ATİK

NEREDE O ESKİ OLİMPİYATLAR

10 Ağustos 2021 - 10:30

 

2020 Tokyo Olimpiyatları şimdiye değin alışılmış spor dalları dışında, beklenmeyen başarılarla önemli sürprizler yaşatarak sona erdi.

Kazandığımız 13 madalyayla gururlandık, İstiklal Marşımız okunurken onlar gibi bizlerin de göğsü kabardı, kimimiz gözyaşları döktü.

Tüm sporcularımızı kutlamalıyız ama en çok da kızlarımızı. Demek ki neymiş, kızlarımız yalnız mutfakta sarma sarmıyorlar, minderde de sarma takıyorlar. 

Altın artık sadece sevgiliden, nişanlıdan beklenen bir armağan değil kadınlarımız için, şıpır şıpır akan terlerle, demir yumruklarla kazanılan bir ödül.

Gençlik yıllarımda her olimpiyat oyunları başladığında rahmetli dedemden Samsunlu hemşehrimiz, efsane güreşçimiz Yaşar Doğu'nun olimpiyatlarda elde ettiği başarıları ballandıra ballandıra nasıl anlattığını dün gibi hatırlarım.

Sanki o minderde Yaşar Doğu değil de kendisi güreşmişçesine gururlanırdı.

1948 Londra ve 1960 Roma olimpiyatlarında yaşanan gururu büyüklerimizden dinlerken, Yaşar Doğu'yu aradan yüzyıl da geçse de hatırlamak gerektiğini inananlardanım.

Çünkü geçmişte olimpiyatlarda elde ettiğimiz başarıları yalnız ve yalnız güreşçilerimize borçluyuz da ondan.

Bildiğimiz gibi olimpiyatlarda şimdiki başarımız, birçok spor dalının toplamıyla elde edildi. Oysaki çoğu Avrupalı Türkiye'nin yerini, 1948 Olimpiyatları'nda güreşçilerimizin başarılarıyla öğrendi.

 Nasuh Akar, Gazanfer Bilge, Celal Atik, Yaşar Doğu, Mehmet Oktav, Mersinli Ahmet ile altı altın madalya kazanırken, ayrıca dört gümüş, bir bronz madalya da yine güreşten gelmişti.

Güreşçilerimizin yedi altın, iki gümüş madalya kazandığı 1960 Roma Olimpiyatları'nı da unutmamak gerekir.

İşte dedemin hafızasında sonra da onun aktardıklarıyla benim hafızama Yaşar Doğu efsanesi böyle kazınmıştı. 

Samsun’un Kavak ilçesine bağlı Karlı köyünde doğan Yaşar Doğu, ay yıldızlı mayo ile yaptığı 47 güreşin yalnızca birinde yenilmiş, galip geldiği 46 karşılaşmanın 33'ünü tuşla kazandı.

Aktif güreşi bıraktıktan sonra milli takım antrenörlüğü de yapan Yaşar Doğu, 1955 yılında antrenör olarak Milli Takımımızla gittiği İsveç'te ciddi bir kalp krizi geçirerek hayatını kaybettiği 1961 yılına kadar, Türk sporuna güreşçiler yetiştirmek için mücadele etmiş efsane bir isimdi.

Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları sona ererken, olimpiyatlarda Türkiye'nin adını duyuran ilk isimlerden birisi olması nedeniyle Yaşar Doğu'yu ve diğer güreşçilerimizi de yeniden hatırlatmak istedim. Mekanları cennet olsun.

Samsun olarak sadece güreşte değil birçok spor dalında gelecek olimpiyatlarda için nice Yaşar Doğu'lar yetiştirebilmemiz umuduyla...

 

  

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar