NEYİ BEKLİYORSUNUZ SAYIN VALİ?
Reklam
  • Reklam
GÜLSÜM ATİK

GÜLSÜM ATİK

NEYİ BEKLİYORSUNUZ SAYIN VALİ?

08 Nisan 2021 - 10:30

 

Türkiye'de korona virüs vaka sayısında İstanbul'u bile geride bırakan Samsun'da tablo giderek ağırlaşıyor.

Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı son tabloya göre vakalar tam 4 katına çıktı. 8-14 Şubat’ta 100 binde 171,29 oran ile 2 bin 323 vaka bulunan şehirde şu an bu oran 678,72’ye ve vaka sayıları ise 9 bin 204’e yükseldi. 

Artış 7 haftada yüzde 296.

Hastalık nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısında Samsun ilk sırada mı, onu bilmiyoruz. Çünkü açıklanmıyor.

Son olarak Samsun Bölge İdare Mahkemesi Cumhuriyet Savcısı Ümit Demirci, hastalık nedeniyle hayatını kaybetti. Ailesine büyük sabır diliyorum.

Buna karşılık Samsun'daki önlemler bir türlü salgının geri adım atmasına çare olmuyor.

İstanbul'dan, Ankara'dan polis takviyesi ile ana cadde girişlerine girişlerde HES kodu uygulaması dikkatle devam ediyor ama kalabalıkların şehirde fink atmasının önüne bir türlü geçilemiyor.

Üstüne üstlük okullar da hala açık.

Bilindiği gibi Mili Eğitim Bakanlığı (MEB), ‘yerinde karar’ uygulaması kapsamında yüz yüze eğitime ilişkin kararları İl Hıfzıssıhha Kurulları’na bıraktı. 

Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan Türkiye Risk Haritası’na göre okullarda uzaktan eğitim kararları il bazında alınıyor. 

Ama vaka sayısında zirvede yer alan Samsun'da çok yüksek riskli (kırmızı) grupta yer alan illerden olmasına rağmen yüz yüze eğitime ara verilmesi konusunda, Vali Zülkif Dağlı hala duruma el koymuş değil.

Samsun'un yarısı kadar bile vaka olan illerde Ankara, Bursa, Erzurum, Gaziantep, Eskişehir, Çorum ve Malatya’da, Valilikler uzaktan eğitim kararı aldı ama bizde hala ses yok.

Eğitim-Sen’in paylaştığı bilgilere göre 15 Şubat-4 Nisan tarihleri arasında kovid-19 nedeniyle vefat eden eğitimcilerin sayısı 16’ya ulaştı. 

Samsun'da eğitim sendikalarının başkanları da sosyal medya hesaplarında sürekli uzaktan eğitim kararı alınması için çağrıda bulunuyorlar. 

Örneğin Samsun'daki bir sendika başkanı; "İlk aşı vurulduktan 28 gün sonra ikinci aşı vuruluyor. Birde antikor oluşma süresi var. Eğitim çalışanlarını yarın aşılamaya başlasak bu dönemin sonuna bile yetişmez. Vaka sayılarının daha düşük olduğu dönemde okulları açmayan devletimizin 42 bin 500 vaka sayısına rağmen okulları kapatmama inadını anlayamıyorum" diye isyan etmiş.

Haklı değil mi Sayın Vali?

Herkes diken üstünde.

Hatta tüm kamu kurumlarında ramazan ayında mesai saatlerinin saat 10.00 ile 16.00 arasına alınması için de yoğun bir talep var.

Samsun Tabip Odası'nın 14 gün tam kapanma çağrısını dikkate almıyorsunuz, bari öğretmenlerimizin sesini dinleyin.

Neyi bekliyorsunuz, ölmelerini mi?

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar