SAMSUN'DA 300 BİN KİŞİ AŞI OLMUYOR
Reklam
  • Reklam
GÜLSÜM ATİK

GÜLSÜM ATİK

SAMSUN'DA 300 BİN KİŞİ AŞI OLMUYOR

26 Ağustos 2021 - 09:54

 

Daha bir kaç gün önce yazmıştım, saçma sapan komplo teorileri yüzünden aşı olmayanların, toplum sağlığı için yarattığı tehlikeyi.

 

Dün sabah Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Muhammet Ali Oruç, Samsun 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti'nin konuğuydu. 

Samsun'daki koronavirüs salgınında son durum ve aşılama çalışmaları ile ilgili ilk ağızdan önemli bilgileri aldığımız ve karşılıklı görüş alışverişinde bulunduğumuz oldukça verimli bir sohbet gerçekleştirdik.

 

Oruç, geçen mart aylarında koronavirüs vakalarında üç hafta boyunca Türkiye'de kırmızı kategoride zirveden inmeyen Samsun'da gelinen son duruma ilişkin önemli bilgiler verdi.

 

Özellikle de aşı çalışmalarına ilişkin.

 

Şöyle ki; Türkiye'nin tamamında olduğu gibi Samsun'da da koranavirüs vakalarının istenilen seviyeye gerilememesinde en önemli sorun, aşı yaptırmayan vatandaşlar.

 

Öyle ki Samsun'da şu an aşı hakkı olduğu halde aşısını yaptırmamış tam tamına 300 bin kişi var. Yani Samsun'da 300 bin vatandaşımız, dünyanın şimdiye kadarki en ölümcül salgınlarından birisi yaşanmasına rağmen hala aşı olmaya gitmemiş. 

 

Birinci doz aşısını yaptırdığı halde, ikinci doz aşısını yaptırmayanların sayısı ise 54 bin.  

 

113 bin kişi ise üçüncü doz aşısını yaptırmamış durumda. 

 

Yani Samsun’da şu an 467 bin doz aşı, vatandaşlarımızı bekliyor. 

 

Muhammet Ali Oruç'un verdiği bilgilere göre birinci doz aşıda iyi düzeydeyiz ama havalar soğumadan süratle ikinci ve üçüncü doz aşılarda istenilen seviyelere ulaşmak zorundayız.

 

Aşı çalışmaları sayesinde birinci dozda yüzde 75 aşı oranına ulaşarak, Samsun'u kırmızıdan mavi renge taşıdıklarının altını çizen Oruç,  aşının koruyucu etkisi sayesinde de, ağır hasta sayısını kontrol altında tuttuklarını ve vaka artışının hastanelere yatış olarak yansımasını önlediklerini de önemli vurguluyor.

 

Ancak bu aşamadaki başarı, yeterli değil. Çünkü araştırmalar, aşının oluşturduğu antikor seviyesinin bir süre sonra azaldığını gösteriyor. Bu nedenle Covid 19’a karşı, başarının kalıcı hale gelmesi için, antikor seviyesini belirli bir seviyede tutmak gerekiyor.

 

Samsun Sağlık Müdürü Muhammet Ali Oruç da, bunun tek yolunun, kişisel aşı takvimine uyulmasından ve erteleme sürecine girmeden, tüm aşı dozlarının "zamanında' yapılmasından geçtiğini önemle vurguluyor.

 

Unutmayalım; tek doz aşı bizi korumaya yetmez. Muhammet Ali Oruç da, bu nedenle özellikle tek doz aşı yaptırıp, ikinci dozu yaptırmayan veya özellikle iki doz Sinovac aşısı olup, üçüncü dozunu henüz yaptırmayan vatandaşları vakit kaybetmeden aşılarını yaptırmaya davet etti.

 

Haydi Samsun; el birliğiyle şehrimizin yeniden koronanın yaşattığı acıları yaşamaması için, lütfen aşılarımız ertelemeyelim. Aşısını yaptırmakta tereddüt edenleri ikna edelim. 

 

Bir kez daha söylemek istiyorum, bu hastalıkla mücadele etmenin en önemli yolu aşı olmak. 

 

Sıkıntılı günlere dönmemek için maske, mesafe, hijyen ve aşı kurallarını uygulamalıyız. Uygulamalıyız ki virüs bulaşacak yer bulamasın ve kaybolsun.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar