ŞEHİT BÜYÜKELÇİNİN ADI YAŞASIN
Reklam
  • Reklam
GÜLSÜM ATİK

GÜLSÜM ATİK

ŞEHİT BÜYÜKELÇİNİN ADI YAŞASIN

16 Ekim 2020 - 08:36

Tarih 9 Mart 1983'tü.

Saatler 11.00'i gösterdiğinde Türkiye'nin Yugoslavya Büyükelçisi Galip Balkar, Yugoslav Dışişleri Bakanlığı'nda görüşmeye gitmek üzere büyükelçilikten ayrıldı.

Balkar'ın otomobili, Büyükelçilik binasının 400 metre kadar ilerisinde, Devrim Bulvarı ile General Zdanova Sokağı'nın birleştiği köşede, kırmızı ışıkta durdu.

Tam bu sırada ortaya çıkan silahlı iki kişi, Büyükelçi Balkar'ın aracını çapraz ateşe tuttu.

Büyükelçi Galip Balkar ağır yaralandı; bir kurşun Balkar'ın omzundan girip çıkarken, diğer kurşun şakağından girerek beyninde hasar meydana getirdi.

Aynı saldırıda 36 yaşındaki makam şoförü Necati Kaya da, sol omzundan giren ve sağ omzu civarında kalan mermiyle yaralandı.

Dragan Vukovic adlı Yugoslav öğrenci arabaya binerek Balkar ve Kaya'yı hastaneye götürdü. Kaya'nın hayati tehlikesinin bulunmadığı anlaşıldı, Balkar ise yoğun bakıma alındı.

Balkar'ın şakağına saplanan kurşun ameliyatla çıkarıldı fakat kurşun üç santimlik delik meydana getirdiği için beyni şişmeye ve damarları çatlamaya başladı.

Nevrohirvska Klinik Hastanesi, Büyükelçi Balkar'ın 11 Mart 1983 tarihinde, Türkiye saatiyle 19.20'de vefat ettiğini duyurdu.

Saldırıyı gerçekleştirenler Harutyun Kirkor Levonian ve Raffi Alexandre Elbekian isimli iki Ermeni teröristti.

1975 ve 1983 yılları arasında faaliyet gösteren sağcı ve aşırı milliyetçi, Ermeni Soykırımı Adalet Komandoları (ESAK) isimli terör örgütünün üyeleriydi.

Türk diplomatlara yönelik düzenlenen suikastlar dizisinin Belgrad’daki kurbanı, Galip Balkar olmuştu.

Teröristlerden 23 yaşındaki Harutyun Kirkor Levonian olay yerinde yakalandı, 21 yaşındaki Raffi Alexandre Elbekian ise kaçtı fakat sekiz saat sonra yakalandı. 

Üzerlerinden Lübnan pasaportu çıkan iki katil, yirmişer yıl hapis cezasına çarptırıldı. Ancak Levonian 4 yıl hapiste kaldıktan sonra Erivan'a yerleşti, Elbekian ise 8 yıl hapiste kaldıktan sonra Beyrut'a yerleşti.

Şehit Büyükelçi'nin Samsun'da yaşayan yeğeni Celal Kemal Balkar, amcasının Ermeni teröristlerce şehit edilmesini hiç unutamadı.

Yıllarca Dışişleri Bakanlığı'na mailler ve mektuplar gönderip, onun anısının yaşatılması için bir anıt dikilmesi talebinde bulundu.

Bu amacına da ulaştı. Türkiye'nin eski Belgrad Büyükelçisi Ahmet Galip Balkar anısına dikilen anıt, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun katıldığı törenle geçen yıl açıldı.

Şehit Büyükelçinin Samsunlu yeğeni şimdi de amcasının adının, bir parka verilmesi talebiyle Samsun Büyükşehir Belediyesi'ne dilekçeyle başvurdu.

Şehit yeğeni şimdi Büyükşehir Belediyesi'nin teklif etmesi halinde, meclis kararıyla amcasının adının Samsun'da bir parkta yaşatılması isteğine olumlu yanıt verilmesini bekliyor.

Ermeni terör örgütlerinin 1970'ler ve sonrasında düzenlediği saldırılarda, bugüne kadar 31 Türk diplomat ve yakını hayatını kaybetti.

Ermeni soykırımı iddialarının savunucusu olan Ermenistan yönetimi ve Ermeni diasporası, bir yandan Ermeni terörünü unutturmaya çalışırken, diğer yandan da terör örgütleri ve teröristleri anmak ve yüceltmek amacıyla çeşitli faaliyetlerde bulunuyor.

Ermenistan'ın başkenti Erivan'daki "Yerablur" devlet askeri mezarlığında ASALA mensupları anısına dikilmiş büyük bir anıt bulunuyor mesela.

Yine ASALA'nın önde gelen mensuplarından, 1993'te Yukarı Karabağ'daki çatışmalarda ölen ve Ermeni makamlarınca milli kahraman ilan edilen Monte Melkonyan isimli teröristin ölüm yıl dönümlerinde anma törenleri düzenleniyor.

Durum bu...

Şehit yeğeni Celal Kemal Balkar, teröristler kahraman ilan edilirken, bu ülkenin evladı şehit diplomatların da unutulmaması için şimdi Başkan Demir'den destek bekliyor.

İnanıyorum ki Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir de, Ermeni terörünün katlettiği Şehit Büyükelçi Galip Balkar'ın adının Samsun'da bir parka verilerek anısının yaşatılmasına, seve seve katkı verecektir.

 

 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Celal kemal Balkar
    8 ay önce
    Şehit büyükelçi amcamin isminin yaşatılmasini istiyorum

Son Yazılar