'SEYİR'LİK İHALE
GÜLSÜM ATİK

GÜLSÜM ATİK

'SEYİR'LİK İHALE

01 Kasım 2021 - 10:12

 

Samsun'un CHP'li Atakum Belediyesi'nin başının geçmiş dönemden kalan belediye borçları nedeniyle icralardan bir türlü kurtulmadığını, bu köşede defalarca yazdım.

Hatta personel maaşlarının ödendiği banka hesapları bile bir internet hizmet sağlayıcısı tarafından icra yoluyla bloke edilmişti de yasal olmadığı halde yapılan bu icrayı kaldırabilmek için günlerce uğraşmışlardı.

Şimdiye kadar Atakum Belediyesi'nin kendi arazilerinden tutun da birçok demirbaş eşyasına hacizler nedeniyle el konuldu, ardından da icra yoluyla satıldı.

Hatta Başkan Deveci basına yaptığı açıklamalarda, "Namuslu insanların çalışmasına izin vermek istemiyorlar. Böyle giderse belediyenin kapısına 'satılık belediye' yazısını asacağım" bile dedi.

Birkaç gündür de kamuoyunda belediyenin mülkü olan Seyir Terası'nın satış ihalesiyle ilgili tartışmalar sürüyor

Atakum Belediyesi'nin seyir terası önceki günlerde belediyenin daha önce çalıştığı çöp firmasının alacakları ödenemeyince, icra yoluyla satışa çıkarıldı ve 3 milyon 900 bin TL bedelle alıcı buldu.

Buraya kadar olaya sıradan bir icradan satış olayı gibi bakabilirsiniz ama durum bir hayli sıkıntılı.

Çünkü Seyir Terası'nın bulunduğu bölge rayiç değer olarak Atakum'un en yüksek fiyatlandırma yapılan yeri ve etrafında da tek bir dairesinin fiyatı 1 milyon TL'yi bulan gökdelenlerin bulunduğu bir alan.

İddiaya göre Seyir Terası'nın gerçek fiyatı ise 15 milyon TL'ye yakın.

Ancak görünen o ki 15 milyon TL değerindeki tesis için icra yoluyla yapılan ilk ihalede alıcı çıkmayınca, ikinci ihalede fiyat 3 milyon 900 bin liraya kadar düşmüş.

İkinci ihaleye katılanların sayısı da sadece bir kişi. Üstelik ihalede sadece bin TL gibi bir artırımda bulunuyor.

Gerçekten bir hayli tartışma götürür bir durum.

Bundan daha sıkıntılı olan bir konu ise ihaleyi alan kişinin şimdiki Belediye Başkanı Cemil Deveci gibi aslen Sinop Boyabatlı olması. 

Başkan Deveci ile önceki akşam bir aradaydık. Kesinlikle ihaleyi alan kişiyi tanımadığını altını çize çize belirtiyor.

Ben de böyle olduğuna inanıyorum.

Ancak sinek küçük de olsa mide bulandırır. Başkan Deveci'nin bu satışa hemen itiraz etmesi şart. Aksi taktirde bu ihaleyle ilgili şaibe iddialarının önünü arkasını alamazsınız.

 Diğer taraftan keşke bu tesisin ihalesi öncesinde Samsun'un sivil toplum örgütleriyle istişareler yapılarak, icra yoluyla da olsa geri alınabilmesi için bir çözüm üretilebilmiş olsa idi. Bunun yapılmamış olmasını bir eksiklik olarak görüyorum.

Diğer taraftan 15 milyon TL değeri bulunan bir tesisin böyle haraç mezat birilerine satılmış olması kabul edilebilecek bir durum değil.

Başkan Cemil Deveci bugün bir basın toplantısı düzenleyecek. Söyleyeceklerini az çok tahmin edebiliyorum.

CHP'li bir belediye olmasından kaynaklanan sıkıntılarını, çalışmaması, hizmet etmemesi için yapılan baskıları, İller Bankası'nın 'ayrımcı' denilebilecek tutumunu hepsini biliyorum ancak bu ihale hiç de öyle 'seyir' edilebilecek bir durumda görünmüyor. Biran önce itiraz yoluyla düzeltilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Benden söylemesi!

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar