SİTE CAMİİ
GÜLSÜM ATİK

GÜLSÜM ATİK

SİTE CAMİİ

25 Mayıs 2022 - 08:20

TMMOB'a bağlı Mimarlar Odası Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi İshak Memişoğlu, sosyal medya sayfasında günlerdir feryat ediyor;

"Kente saygı duymak, kenti var eden değerlere saygı duymaktır. Site Camii kompleksi kentin oluşum süreçlerinde meydana getirilmiş nitelikli mimari yapıdır. Onun tamamını ya da bir parçasını yok etmek, kentin değerlerinden birini yok etmekle eşdeğerdir" diye…

Memişoğlu'un bu uyarıya yönelten Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin bir süredir çalışmalarını sürdürdüğü Cumhuriyet Meydanı Kentsel Dönüşüm Projesi.

Bilindiği gibi Cumhuriyet Meydanı ve çevresini büyük ölçüde değiştirmeyi hedefleyen proje kapsamında, eski Vergi Dairesi Başkanlığı'nın bulunduğu binanın yıkımına başlandı.

Bu yapı Site Camii Kompleksi içerisinde yer alıyor. İşte bu çok katlı binanın yıkımına itiraz ediyor Memişoğlu.

Site Camii Kompleksi 1970-1980'li yıllarda yapıldı. Yarışma projesiyle elde edilmiş bir nitelikli mimari ürün. Pek çok özellikleri ile kültürel miras olmayı hak eden bir mimarlık eseri.

Buraya kadar doğru ama bu kompleksin çok ciddi sorunları var. Daha doğrusu sonraki yıllarda ortaya çıkmış bu sorunlar. Çünkü bu kompleks, cami olmaktan çıkmış, dükkanlar, kafeler, alışveriş merkezleri ile adeta bir ticarethane haline dönüşmüş.

Bunun yanında yıllardır doğru dürüst bakım da yapılmayınca, su sızıntısı ve su akma gibi sorunları da bir türlü çözülemedi. Sözde izolasyon yaptırıldı ama hiçbir çözüm üretilemedi. Son olarak belediye de bu kompleks içerisindeki dükkanları satarak, caminin kaderini derneğe terk edince durum iyice çözümsüz bir noktaya geldi.

Sonuç olarak bu cami kompleksinin şu anda; ne içinde ne de dışında kimse kusura bakmasın ama 'manevi' bir iklim ne yazık ki yok!

Bir kere camide namaz kılan bir kişi daha ayakkabılarını giyer giymez kapitalizmle karşı karşıya kalıyor.

Buna rağmen yıkmak çözüm mü, elbette değil. Bu caminin evveliyatını bilenler, 1975 yılındaki eski haline getirilip dükkanların yerine tematik, kar amacı gütmeyen işlevsel mekanlar oluşturulması gerektiğini söylüyorlar. Yani cami içerisinde dükkan düşünerek bunu planlayan kapitalist kafanın 2020'de değişmesi lazım.

Bunun için en büyük görev ise Büyükşehir Belediyesi'ne düşüyor. Çünkü kenti oluşturan nitelikli yapıları geleceğe taşıyabilmek, kenti yönetenlerin sorumluluğunda…

***

Şehir planlamacısı değilim ama o kavşaktaki sorunu ben bile fark ettim.

Liman Kavşağı'ndaki kavşak çalışmasından bahsediyorum. Kavşaktaki o ada, trafik kazalarına neden olabilir. Çünkü Samsun'dan gelişte sol ya da orta şeritten geldiğinizde karşınıza ada çıkıyor. Adanın etrafını dönerek devam etmek gerekiyor, sağınızdaki araçla çarpışmanız an meselesi. 3 şeritlik yol kavşakta 2 şerite düşüyor ve hiçbir uyarı yok.

Liman Kavşağı'nı trafik iyice Arap saçına dönsün diye yapmadıysanız, biran önce düzeltseniz iyi olur. Allah korusun ciddi bir kaza bela olmadan…

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar