YASAKLAR!
Reklam
GÜLSÜM ATİK

GÜLSÜM ATİK

YASAKLAR!

01 Haziran 2022 - 10:05

Türkiye'de sosyal medyada son günlerde konser ve sanatçılara getirilen yasaklar, gündemi meşgul etmeye başladı.

Önce Kürt kökenli sanatçı Aynur Doğan'ın Kocaeli Derince’deki konseri, ardından da Kandıra Seyrek Plajı'nda düzenlenecek olan gençlik festivali FullFest, Kocaeli Valiliği tarafından iptal edildi.

Yasaklar bununla da bitmedi. Uluslararası Isparta Gül Festivali kapsamında 3 Haziran’da sahne alacak olan Melek Mosso’nun konseri iptal edildi.

Yine Niyazi Koyuncu’nun Pendik Halk Eğitim Merkezi’nin Sahil Meydanı’nda düzenleyeceği etkinlik de Pendik Belediyesi tarafından engellendi.

 Bu hafta en ilginç yasak ise Eskişehir'de yaşandı. Eskişehir'de bir parkta, kadınların yoga yapması CİMER'e yapılan bir şikayet gerekçe gösterilerek yasaklandı.

Yasaklandı da ne oldu; Eskişehirli yüzlerce kadın başka bir parkta toplanarak yasağa tepkilerini göstermek için birlikte yoga yaptılar.

Bu ülke öyle yasaklar gördü ki bunlardan biri, bir zamanlar güvercin kartpostalı yasaklanmış olması mesela. Güvercin kartpostalının yasaklanma nedeni çok açık, güvercin barışın simgesi olduğundan dolayı yasaklanmış.

Unutamadığım yasaklardan birisi de Ahmet Şık'ın "İmamın Ordusu" adlı yayınlanmamış kitabının yasaklanmasıydı. Emniyet'in ve yargının FETÖ'nün elinde olduğu o günlerde yayınevi ve matbaayı polis basmış, çıkmamış kitabı gözaltına alan ülke de olmuştuk.

Kemal Sunal'ın Zübük filminin son yıllarda neden yayınlamadığına ilişkin tartışmalar da bir yıldır devam ediyor. Zübük'ün yıllardır televizyonlarda yayınlanmaması ve filmin yapımcısı olan Erler Film’in Youtube kanalında da bulunmaması 'Zübük' filmine sansür uygulandığı iddialarını da gündeme getirmişti.

Velhasıl, ardı ardına gelen bu yasakları görünce 'yasaklar ülkesi' mi oluyoruz diye iyice endişelenmeye başladım. Çünkü gün geçtikçe bilim, sanat, özgür birey, kadın özgürlükleri, adalet günlük hayatımızdan çıkıyor. Gün geçtikçe birlikte yaşama olanağımız tüketiliyor.

Yasaklarla anılan bir ülke olmak kimseye fayda sağlamaz. Toplumsal barışı zedeler. Ülkemizi seviyoruz. Demokrasi, barış ve huzur içinde, kardeşçe, modern bir ülkenin özgür bireyi, özgür yurttaşı olarak yaşamak istiyoruz.

Yasaklar değil, özgürlükler konuşulsun artık bu ülkede!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar