AÇIK HAVA SİNEMASI İSTİYORUZ
Miraç ÖZTÜRK

Miraç ÖZTÜRK

YAZI İŞLERİ

AÇIK HAVA SİNEMASI İSTİYORUZ

21 Haziran 2020 - 13:40

Covid hayatımızı alt üst etti. Hiçbir şey eskisi gibi değil. Tiyatrolar, sinemalar, operalar kapalı. Sosyal hayatımız evrim geçirdi. Kapalı mekanlar, tıkış tıkış eğlence yerleri, düğünler hatta cenazeler bile artık karakter değiştirdi. Eskiye dair hiçbir şey yok...

 

Tabiki bu durum bizlerin özlem duyduğu şeylerin sayısını da arttırdı. Mesela düğünde halay çekmeyi özledik, canlı müzik eşliğinde şarkılar söylemeyi, konserlerde sırt sırta avazımız çıktığı kadar bağırmayı, oyun oynamayı, eğlenmeyi...

 

Tüm bunları özlerken, yeni normallerimize de alışmaya başladık öte yandan. Bir de, bu normalleşme aşamasında özlediğimiz şeyleri de yeni düzene uydurmaya da çalıştık. 

 

Samsun'da henüz örneği yok ama bir çok ilde uygulanan güzel bir çalışma var.

 

Gerçi bu örneği bundan 10 sene önce, "şahsım" Atakum Belediyesi'nde eski başkan Metin Burma ile çalışırken, bir dosya içerisinde Atakum'da yapılabilecek kültür ve sanat faaliyetleri ile ilgili çok geniş bir raporda sunmuş ama hayata geçmesine şahit olamamıştım. O vakitler Sayın Burma, "başka meselelerle" meşguldü. Dolayısıyla da seçimi o "meseleler" yüzünden de kaybetti.

 

Neyse, gelelim konumuza.

 

Birçok ilde, açık hava sinemaları kuruluyor. Açıkçası ben de çok özledim sinemayı. Evde karantina döneminde onlarca film, dizi izledik ama sinemanın tadını hiçbirisi veremiyor.

 

İşte bu açlığı kapatacak ve bizlere geçmişi hatırlatacak, nostaljik anlar yaşatacak bir fırsat var elimizde: Açık hava sineması.

 

Bunu yapmak çok zor olmasa gerek. Teknik donanım bir şekli ile halledilebilecek kadar basit aslında. Önemli olan bunu yapabilecek geniş bir alan ve iyi bir organizasyonu sağlamak.  Bunun için de biçilmiş kaftan diyebileceğimiz çok yerimiz var.  Hatta her ilçede buna uygun çok güzel alanlar mevcut.

 

Örneği Atakum'da Emek Park çok uygun. Atakum Belediyesi'nin sanatsal ve kültürel faaliyetler ile ilgili çok güzel çalışmaları var. Bence bu organizasyonu çok rahat sağlayacak bir ekibe ve donanıma da sahipler. Bir de Atakum'a çok yakışır böylesi bir iş. Atakum Belediyesi Kültür Müdürü Volkan Alptekin'e sesleniyorum buradan, bu iş Atakum'a çok yakışır.

 

Diğer ilçelerde de müsait yerler çok. İlkadım'da Cumhuriyet Meydanı, Doğu Park, Batı Park'taki festival alanı gibi yerler, açık hava sineması için çok müsait.  Canik'te de belediyenin önü bu etkinlik için bulunmaz bir nimet.

 

Hatta bu işi organize edecek olan kim ise, haftanın belirli günleri her ilçede bir perde açabilir.  Çok da zor bir çalışma değil esasen.

 

Hem Samsun'a renk gelir, hem insanlar sinema özlemini giderir, hem de nostaljik bir an yaşarlar.  Hatta bu virüs sürecini atlatırsak, bu etkinlik kalıcı bir hal bile alabilir.

 

Düşünsenize, bir festival havasında, sinema emekçilerinin de katıldığı, birbirinden güzel organizasyonların olduğu bir açık hava sinema festivali.

 

Samsun'a da çok şey katar...

 

Şimdi sıra, bu taşın altına elini koyup bizleri sinema ile buluşturacak "babayiğitlerde" :)

 

Merakla ve heyecanla bekliyoruz.

 

Selam ve saygıyla...

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Haydar kilis
    1 yıl önce
    Gazete gerçek firma reklamı yerine o sinemalara üst kotlarda oturanların nasıl gelip gideceğine de çözümüretirse daha yararlı olacaktır.

Son Yazılar