İyi ki varsın AÇEV
Reklam
Miraç ÖZTÜRK

Miraç ÖZTÜRK

YAZI İŞLERİ

İyi ki varsın AÇEV

16 Ekim 2020 - 08:36

Anne Çocuk Eğitim Vakfı'nın (AÇEV) yapmış olduğu faaliyetler hakkında sizleri dönem dönem bilgilendiriyorum. AÇEV toplumsal değişimin çocuklardan, dolayısıyla da anne ve babadan başladığını ilke edinmiş, çocuğun yetişme ortamından yetiştirilme tarzına kadar ilgili tüm süreçleri bilimsel bir bakış açısı ile ele almış önemli ve değerli bir sivil toplum kuruluşu. Ben de bu kuruluşun bir gönüllüsü ve eğitimcisi olarak gurur duyuyorum.

Her alanda olduğu gibi, AÇEV'in faaliyetlerinde de pandemi süreci etkili oldu. Bugüne kadar anne ve babalarla yüz yüze eğitimler veren, çocuklarla ve ebeveynleri ile birebir etkinlikler yapan AÇEV, pandemi sürecinde uzunca süren çalışmalar sonucunda çocuklara ulaşmak işçin yeni modeller geliştirdi.

Hepimizin hayatına giren kameralı görüşmeler, artık AÇEV eğitimlerinde de yer almaya başladı. Tabii ki eğitimin içeriği ve etkisi birebir etkileşimde daha iyi sonuçlar doğuruyordu. "Çocukların hayatına dokunmak" tabiri, bu eğitimlerde fiziki olarak da gerçekleşiyordu. Babalarla oynanan oyunlar, geçmişe dönük değerlendirmeler, çocukları ile ilgili hatıralar ve birçok şey bazen o küçücük salonda yeni dostlukları kurulmasına neden oluyordu.

Ancak geldiğimiz süreç, bizleri teknolojiyi kullanarak bu amaca hizmet etmeye doğru götürdü. AÇEV'in bu çalışması şu anlamda da çok değerli. Her ortamda, her koşulda, her fırsatta çocukların hayatına dokunmaya devam ediyor gönüllüler. Ve ortada gerçekten de büyük bir emek var.

Geçtiğimiz günlerde AÇEV gönüllü eğitimcileri ile Zoom üzerinden bir toplantı gerçekleştirdik. Bu toplantıda yeni süreçte çocuklara nasıl ulaşabileceğimiz konuşuldu. Ve sonrasında da AÇEV'in online eğitim süreci hakkında bilgiler verildi. Hatta programın denemesi bile yapıldı.

Peki, AÇEV Baba Destek Programı kapsamında neler planlıyor? Öncelikle eğitime katılan tüm babalara, kendilerine özel, hijyenik koşullarda hazırlanmış, adreslerine teslim edilmek üzere bir set gönderiliyor. Bu sette baba çocuk etkinlikleri, aile mektupları, eğitimin içeriğine yönelik yönergelerin olduğu bilgilendirme metinler var. Tabii ki pandemi sürecinde çocuklarla ilgili nasıl bir yol izleneceği konusunda da eğitime eklenen parçalar var.

AÇEV, o kadar hassas bir şekilde planlamış ki bu süreci, sosyo ekonomik olarak gelir seviyesi düşük aileleri de düşünmüş. Öyle ki bırakın özel ihtiyaçlar, EBA'ya girmek için bile internet sıkıntısı yaşayan velilerin olduğu bir süreçte, AÇEV eğitime katılan her bir babaya, oturum başına, kendi hesaplarına tanımlı 1 GB interneti de ücretsiz sağlıyor.  Bu, büyük şirketlerin bile yapamadığı bir iş. O yüzden çok da önemli ve kayda değer.

Peki, AÇEV bunun karşılığında ne istiyor ya da ne bekliyor? Sadece çocukların hayatına dokunmak...

Onların değişimine destek olmak, şahit olmak.  İşte bu kapsamda, AÇEV gibi sivil toplum kurumlarının da önemi artıyor. Bizlere ise, her koşulda destek olmak hatta gönüllü olmak düşüyor.

Yeni dönemde eğitim verecek olan başta gönüllü eğitmenler olmak üzere, AÇEV'in bağışçılarına, eğitimlere vakit ayırarak, çocukları için bir şeyler yapmaya çalışan tüm babalara ve onların ailelerine özverilerinden ötürü buradan kocaman bir teşekkür gönderiyorum.

Sağlıcakla kalın.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar