LİSTE…
Reklam
SELMAN ÇUBUKÇUOĞLU

SELMAN ÇUBUKÇUOĞLU

LİSTE…

28 Mayıs 2022 - 09:20

Sukut-u hayal bir sezonu daha kapattık.

Gelecek sezonun hayalleri şimdiden başladı.

Umarım 2022/2023 sezonu da öncekiler gibi hayal kırıklığı yaratmaz.

Yoksa...

Yoksa kelimesini aklıma bile getirmek istemiyorum.

Yoksa felaketin ilk adımı, sonun başlangıcı, rezilliğin miladı olacak işlerin tarihi diye anılır.

Şimdiden söyleyeyim...

***

Artık deniz bitti, kara gözüktü. Bundan daha ileri bir umut noktası yok.

Maşallah, 1. Lig Süper Lig’den daha revaçta, daha mücadele dolu.

Çıkan takımlar ve Süper Lig’den gelenlere bakar mısınız?

İşimiz bence eskisine göre iki kere daha zorlaşacak.

İddialar, kadrolar, hırslar, kıran kırana maçlar olacak buna eminim.

Bazıları maddi zorluk ve imkanları nispetinde fazla açılamayacak. Dolar kurları transferleri zorlayacak. Kaynak bulamayacak, kabuğuna çekilecek. Öz kaynakları ve altyapı ile götürmeye çalışacak. Bu sezon işler zor. Hem de çok zor…

Bizim Samsunspor ne yapacak diyorsanız ben de şunları tavsiye ederim.

Gidenler gidecek. Faydasızlar elemine edilecek. Yeşillikler temizlenecek. Yetersizlere umut bağlanmayacak. Hırslı, aç, geleceği için kendini yırtan, umut ile beraber kısa vadede çıkış için nokta adamlar alınacak.

Ama bence transferleri gelecek hoca yapmalı. Oyun kurgusuna, kafasındaki değerlere, beklentilerine uygun isimleri bence hoca belirlemeli. Yönetim ve kulüp değil!

Bunun fayda vermediğini defalarca deneyimledik değil mi? Acı acı öğrendik değil mi?

***

Samsunspor’un transferleri bence 3 ana planda yapılmalı. Atan-Tutan ve Kuran adam...

İyi bir kaleci, iyi bir oyun kurucu ve golcü işin püf noktasıdır.

Bu bağlamda inandığım ve savunduğum bir ilke vardır ki onu da açıklamadan duramam; Ben şahsen aynı takımda oynayan, birbirini tanıyan, özelliklerini bilen, uyum anlamında en iyi yanıtı veren 2, 3 veya 4 oyuncunun hepsinin birden transferine sıcak bakan biriyim. Mantıki düşüncem ve geçmiş yıllarda bunu deneyen takımların başarılı oluşu benim bu meyandaki düşüncelerimin doğruluğunu hep pekiştirmiştir. Yıllar evvel Fenerbahçe bu taktiği kullanarak Sakaryasapor’dan, aynı ekipten 4-5 kişiyi takıma monte etmiştir. Sonuçta da gayet başarılı olmuştur.  Biz neden uygulamayalım böyle bir taktiği? Ayrıca ısrarla söylüyorum Afrika kökenli pivot bir santrafor ve hızlı bir kanat inanın bizim başarımızın anahtarı olacaktır. Çok teknik olmasa da olur, çok golcü olmasa da olur, çok etiketli ismi olmasa da olur. Yeter ki hırslı ve hızlı olsun. Bu Samsunspor taraftarı onu ateşleyerek süper star eder, başka bir iklime taşır, yeni bir şöhret yapar.

***

Bu süreçte yeni alınacak oyuncularla beraber özellikle bizim lig den aşağıda isimlerini sayacağım isimlere mercek tutulmasının takımımız için faydalı olacağına inanıyorum.

Boluspor’dan sağ bek Mehmet Zahit, Fethi ve Bregu, Erzurumspor’dan Novikovas, Menemenspor’dan Ahmet Sagat, Kocaelispor’dan Benhur, Ankaragücü’nden Yusuf ve Ali Kaan Özeren, Adanaspor’dan Celil, Eyüpspor’dan Pa Dibba,  Gençlerbirliği’nden Eleike, Bursaspor’dan sol açık Ofousu, Altınordudan Erdi Dikmen ve Ahmet’lerin her ikisi, Tuzla’dan Ahmet Yazar, İstanbulspor’dan Melih ile beraber 3 Arnavut oyuncu Procca, Ethemi ve Abazhay, Ümraniye’den Yacinne Bammou...

İlk aklıma gelenler bunlar.

Listenin devamı da sizden olsun.

Yeter ki SAMSUNSPOR Şampiyon olsun…

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar